Maailma supermotoässad võidutsesid Tabasalus

Lõppenud nädalavahetusel selgitati välja tänavused Eesti ja Balti supermotomeistrid. Mõlemal päeval käisid kaarte segamas ka maailma- ja Euroopa meistrivõistluseid juhtivad mehed, kes valmistuvad eeloleval nädalavahetusel samal rajal toimuvaks MM- ja EM-etapiks.

Laupäeval sõideti Tabasalus lisaks Eesti meistrivõistluse eelviimasele etapile ka Balti tiitlivõistluste finaalvõistlus. Enamus päevast kimbutas sõitjaid vihmasadu ning kukkumisi tuli ette paljudel sõitjatel, õnneks aga ilma tõsisemate tagajärgedeta.

Et võistlused pealtvaatajate jaoks veelgi huvitavamad oleksid, siis sõidetakse tänavu kõikidel etappidel lisaks tavalisele kvalifikatsioonile ka klassides S1, SuperQuad ja Open SuperPole sõit. Sinna pääsevad konkreetse klassi kvalifikatsiooni 6 kiiremat, kes selgitavad 2-ringilises sprindivõistluses stardikohtade valimise järjekorra. Ehk siis SuperPole esimesena lõpetanud valib stardikoha esimesena, SuperPole teine teisena jne. Senipeetud etappide põhjal saab öelda, et need sõidud on olnud väga põnevad ja kvalifikatsiooni kiireimad ei ole sugugi alati SuperPole sõitudes esikohta saanud ning erand ei olnud ka Tabasalu võistlus.

Kõige kiiremas S1 masinaklassis võitis SuperPole sõidu kvalifikatsioonis teise aja saanud MM-il kaheksandal kohal olev tšehh Petr Vorlicek (Honda) EM-tabeli kolmanda mehe soomlase Toni Klem’i (KTM), EM-liidri Asseri Kingelini (Soome, Aprilia) ja suursoosiku, kvalifikatsiooni kiireima ja MM-liidri Mauno Hermuneni (TM) ees. Vennad Patrick ja Prants Pals (mõlemad TM, Türi AMK) olid selles sprindisõidus viies ja kuues.
Esimeses sõidus suutis keeruliste tingimustega kõige paremini hakkama saada Hermunen, kes edestas Klem’i 2,3 sekundiga, kolmandaks tulnud Kingelin kaotas esimestele juba 40 sekundiga. Palsid näitasid selles sõidus head minekut ning lõpetasid esikolmiku seljataga. Teistest eestlastest olid Tambet Kuresoo (Kawasaki) 11-s ja Marek Virves (Kawasaki, Motodepoo Team Green) 15-s. Soomes elav eestlane Eero Madisson (TM) sai 13-nda koha.
Teises sõidus oli teistest selgelt parem Klem, kellele järgnesid Kingelin ja avasõidu kaheksas mees soomlane Sami Salstola (TM). Eesti sõitjatest oli seekord parim kuuendana lõpetanud Prants Pals, tema vend Patrick oli kaheksas, Madisson üheksas, Kuresoo 15-s ning Virves 16-s, kelle seljataga lõpetasid avasõidus katkestanud Joosep Laiksoo (KTM, Roosna-Alliku MK) ja Kristjan Siilak (KTM, Motohai). Hermunenil ei olnud piisavalt häid vihmarehve ja ta otsustas sarnaselt Vorlicek’ile, kes ei osalenud kummaski sõidus, mitte riskida ning vaatas sõitu raja äärest.
Kahe sõidu tulemusena võttis etapivõidu Klem (47 p) Kingelini (42 p) ja Salstola (33 p) ees. Prants Pals oli viies ja vend Patrick kuues ning mõlemad kogusid võrdselt 31 punkti. Madisson oli 11-s (20 p), Kuresoo 14-s (16 p), Virves 16-s (11 p), Laiksoo 19-s (4 p) ja Siilak 20-s (3 p).

Balti meistriks tuli venelane Aleksander Latyshev (Honda, 125 p), hõbeda sai Tabasalu seitsmes lätlane Krists Zicmanis (TM, 104 p) ja pronksi Dzintars Baltais (TM, 70 p) Lätist, tema oli Tabasalus 15-s. Madisson oli 8-s ja Siilak 9-s (mõlemad 52 p), rohkem eestlaseid esikümnesse ei mahtunud.

Open klassi SuperPole sõidu võitis kvalifikatsiooni teine mees soomlane Jimi Lamminen (Kawasaki), kellele järgnesid lätlane Gatis Tikins (Suzuki) ja võitja kaasmaalane Aaro Harvia (Yamaha). Kvalifikatsiooni kiireim, lätlane Lauris Liepins (TM) jäeti üldse viimaseks.
Lamminen võitis ka esimese sõidu ning tema edu teisena lõpetanud Harvia ees oli 3,1 sekundit, kolmandaks sõitnud lätlane Toms Avens (Yamaha) jäi võitjast 10,5 sekundit. Sõidu ainus eestlane Enn Lähker (Honda, Speedline Racing) ületas lõpujoone kaheksandana.
Viimases sõidus osutus kindlalt kiireimaks Avens, kelle edu lõpujoonel oli Harvia ees 6,8 sekundit. Lamminen oli kolmas ja tema jäi võitjast juba 22 sekundit, Lähker parandas oma avasõidu tulemust koha võrra ja oli seitsmes.
Kokkuvõttes moodustasid esikolmiku Avens, Lamminen (mõlemad 45 p) ja Harvia (44 p). Lähkerile kuulus 27 punktiga seitsmes koht.

Balti karikavõistlustel kuulus kolmikvõit lätlastele, esikoha sai Tabasalu kuues mees Anrijs Berzanskis (Honda), teiseks tuli Avens (mõlemad 115 p) ja kolmandaks Liepins (111 p). Ainult ühel etapil osalenud Lähker oli 27 punktiga 17-s, rohkem eestlaseid tänavu selles arvestuses ei osalenud.

SuperQuad esimeses sõidus heitlesid esikohale lätlane Valerijs Kuzmins (KTM) ja kiireima ringiaja sõitnud Janek Soidla (Yamaha, Lääne MK) ning seekord jäi 2,3 sekundiga peale lätlane. Kolmandaks sõitis end võitja isa Aleksejs, kes kaotas pojale juba 38,2 sekundiga. Eestlastest lõpetasid Raul Kirt ja Tanel Jürna (mõlemad KTM ja Motobox RT) kohtadel viis ja kuus.
Teises sõidus suutis aga noorem Kuzmins Soidlat, kelle nimele jäi ka selle sõidu kiireim ring, edestada juba 17,4 sekundiga. Kolmas oli jälle vanem Kuzmins, kaotust esikohale kogunes temal 33,1 sekundit. Jürna ületas lõpujoone viiendana ja esimeses sõidus katkestanud Carol Reesna (KTM, RedMoto Honda Racing) seitsmendana. Kirt pidi tehnilistel põhjustel sõidu katkestama.
Kokkuvõttes moodustasid esikolmiku seega Valerijs Kuzmins (50 p), Soidla (44 p) ja Aleksejs Kuzmins (40 p). Jürna oli viies (31 p), Kirt seitsmes (29 p) ja Reesna kaheksas (14 p).

Hoolimata Tabasalu võitudest ei saanud Valerijs Kuzmins Balti meistriks, sest isa Aleksejs kogus temast 2 punkti enam ja saavutas 127 punktiga esikoha. Kolmanda koha sai samuti lätlane, Normunds Sirulis (KTM, 111 p), kes oli Tabasalus kokku neljas. Ükski eestlane kõigil kolmel etapil ei osalenud ja seega oli meie parimana kahel esimesel võistlusel osalenud Toomas Jalakas 50 punktiga viies. Soidla oli Tabasalust saadud 44 punktiga kuues. Avaetapil poodiumile pääsenud Reimo Kerdt murdis Raplas toimunud EMV-etapil käeluu ja tema sportlasekarjäär on hetkel lahtine, ühe etapi tulemusena sai ta (40 p) kaheksanda koha. Esikümnesse mahtusid veel Jürna (31 p) ja Kirt (29 p).

Pühapäeval toimusid võidukihutamised küll kuiva ilmaga, kuid quadid tõid oma laiade rehvidega eelmisest päevast märjalt ja mudaselt krossiosalt palju lahtist pinnast asfaldiosale ning sõitjad pidid keel keset suud sõites teistmoodi libedal rajal hakkama saama.

S1 klassi SuperPole võitis seekord ajasõidu kiireim Hermunen Salstola ja Vorlicek’i ees. Hermunen võttis ka avasõidus ülivõimsa võidu haarates esikoha kohe stardis ning edestas lõpujoonel Klem’i 12,8 ja Vorlicek’i 17,4 sekundiga. Eestlastest oli parim Virves, kes lõpetas kaheksandana. Patrick Pals ei saanud stardist kohe minema, kuid suutis end siiski üheksandaks sõita. Laiksoo oli kümnes, Kuresoo 14-s, Prants Pals kukkus sõidu alguses ja oli 15-s. Madisson pidi sõidu kukkumise tõttu katkestama, samal põhjusel pidi võistluse lõpetama ka üks poodiuminõudlejatest Kingelin.
Teist sõitu asus juhtima Klem, kui Hermunen parandas mõned ringid hiljem vea ja hüppas kaasmaalasest ühel hüppel lihtsalt mööda ja kadus eest. Lõpujoonel oli Hermuneni edu Klem’i ees 20,5 sekundit. Vorlicek heitles enamus sõidus Salstolaga ja kui ta lõpuks mööda sai, oli Klem juba kaugel ees. Tšehh tegi küll kiiret tempot, kuid teisest kohast jäi teda lahutama siiski 2 sekundit. Palsi vendade sõit kulges seekord ilma suuremate viperusteta ning Patrick lõpetas oma venna ees kuuendana. Madisson oli seitsmes, Virves 11-s, Kuresoo 13-s ja Laiksoo 14-s.
Etapi esikolmiku moodustasid seega Hermunen (50 p), Klem (44 p) ja Vorlicek (40 p). Patrick Pals oli parima eestlasena kuues (27 p), esikümnesse mahtusid veel üheksanda ja kümnenda koha saanud Virves (23 p) ja Prants Pals (20 p). Madisson oli 12-s, Laiksoo 13-s (mõlemad 18 p) ja Kuresoo 14-s (15 p).

Eesti meistriks tuli Salstola 300 punktiga, teise koha sai Prants Pals (219 p) ja kolmanda Patrick Pals (208 p).

Open klassi SuperPole sõidu võitis Harvia ajasõidu kiireima Avensi ja Tikinsi ees, Lähker ületas lõpujoone neljandana. Esimese põneva sõidu võitis aga 1,8 sekundilise eduga Harvia ees Tikins, kolmandaks sõitis end Avens, kes kaotas esimesele 15,7 sekundit. Lähker jäi võitjast 55,6 sekundit ja oli seitsmes. Teine sõit kuulus aga omakorda Avensile, kes võitles enamus sõidust Tikinsiga ja lõpujoonel eraldas kahte lätlast 1,3 sekundit. Kolmandaks sõitis end avasõidu kuues mees Jimi Lamminen (Kawasaki), kes kaotas esiduole juba poole minutiga. Lähker oli kuues, jäädest esimesele alla 47,7 sekundiga.
Tänu teise sõidu võidule kuulus ka etapivõit Tikinsile (47 p), teise koha sai Avens (45 p) ja kolmanda Harvia (38 p), kes piirdus teises sõidus viienda kohaga. Lähker oli 29 punktiga kuues.

Eesti karikavõitja on tänavu aga Lamminen (230 p), teine Liepins (211 p) ja kolmas Tikins (180 p). Parim eestlane on Lähker, kes kogus 98 punkti ja sai kümnenda koha.

SuperQuadi klassis ei olnud vastast Soidlale, kuna kiired lätlased sõitsid kõik tagasi kodumaale, et osaleda kohalikul võistlusel. Lääne motoklubi sõitja võitis mõlemad sõidud mängleva kergusega ja jõudis ka pealtvaatajatele erinevaid trikke pakkuda. Avasõidus järgnesid Soidlale peale seitsmeaastast võistluspausi rajale naasnud Peeter Tomp (Yamaha, Motobox RT) ja Jürna, teises sõidus vahetasid aga mehed kohad ning nii kuulus etapi teine koht Jürnale Tomp’i ees (mõlemad 42 p).

Soidla juhib ka 288 punktiga Eesti meistrivõistluseid, teisel kohal on Jürna (196 p) ja kolmandal Kirt (177 p).

Eeloleval nädalavahetusel sõidetakse Tabasalu rajal juba selle aasta supermoto maailma- ja Euroopa meistrivõistluste etapp, kui laupäeval toimuvad kvalifikatsioonid ja SuperPole sõidud ning pühapäeval finaalid. Lisaks selguvad ka quadide Eesti meistrid. Pilet, millega saab võistlusele mõlemal päeval, maksab 10 eurot, kuni 14 aastased saavad võistluseid jälgida tasuta.