Eestlased stardivad neljandat korda Rahvuste endurol

7.-12. septembril sõidetakse Slovakkias Košices juba 90-ndat korda kuulus ISDE, mida lühemalt öeldes võib pidada Rahvuste enduroks. Kui eelmisel aastal toimus ISDE kaugel Argentinas, kuhu eestlased majanduslikel põhjustel ei sõitnud, siis tänavu on hoopis teised lood ja Eesti meeskonnad taas maailma parimatega koos võistlemas.

The International Six Day Enduro on rahvusvahelise motoföderatsiooni (FIM) esimene ja pikima traditsiooniga ametlik võistlus, mis esimest korda toimus 1913 aastal ning tänavu peetakse enduro aasta suurürituse 90-ndat juubelit. Eesti meeskond on selles väärikas seltskonnas suhteliselt uus tegija, kuna võistlema minnakse alles neljandat korda. 2011 aastal käis Eesti esimest korda võistlemas ja Soomes saadi 14. koht, aasta hiljem Saksamaal olid eestlased 16. ja üle-eelmisel aastal Sardiinias tuli parim koht, kui oldi 9.

Tänavu esmakordselt ISDE ajaloos Slovakkias Kosices toimuva võistluse 1225 kilomeetrisel rajal asub võistlema üle 550 sõitja 35 riigist üle maailma. Eesti koondist esindavad seekord Priit Biene ja Veiko Rääts klassis E1, Martin Leok ja Toomas Triisa on E2-s ning Elary Talu ja Priit Palatu E3-s. Klubide arvestuses osaleb meilt kaks meeskonda, motoklubi Gas Gas eest sõidavad Billy Toomla, Janar Kukk ja Mehis Meibaum ning Sõmerpalu motoklubi esindavad Mart Meeru, Egon Üpraus ja Riho Kollist.

Kuna võistlema läheb üle poole tuhande sõitja, siis ilmselgelt rajad kõiki kuut päeva vastu ei pea ja nii asuvad katsed eri päevadel erinevates kohtades, samas võivad mõned katsed osaliseks ka kattuda. Esimesed kaks päeva sõidetakse samu katseid, kolmandal päeval on teine rada, neljandal ja viiendal päeval sõidetakse taas samu katseid ning kuuendal on jälle uued katsed.

Legendaarse Eesti endurosõitja Toivo Nikopensiuse, kes on Košice radadel kunagi Euroopa meistrivõistluste etapil osalenud, sõnul on tegemist mägise piirkonnaga, kus sõitjatel tuleb võistelda kivisel ja savisel pinnal ning suuri tõuse ja languseid on seal piisavalt, mis paneb sõitjate oskused tõsiselt proovile.

Hetkel valitseb Slovakkias üle 30-kraadine ilm, kuid võistlusnädalaks on oodata temperatuuri langemist 20 kraadi juurde, mis teeb sõitjate elu kindlasti kergemaks.

ISDE ametlik avatseremoonia toimub juba laupäeval. Esimene tsikkel läheb aga esmaspäeval rajale kohaliku aja järgi kell 8 hommikul (Eestis kell 9) ning suurürituse vägev finaal toimub laupäeval Košicest 25 kilomeetri kaugusel asuvas Kechnecis, kus on spetsiaalselt selle ürituse jaoks valmistatud krossikatse.

Esmakordselt ISDE ajaloos saavad kõik huvilised võistlust oma nutiseadmetest tasuta jälgida ja seda tänu spetsiaalsele äpile, mis on saadaval nii Apple kui Androidi seadmetele. Huvilised saavad kõiki sõitjaid reaalajas jälgida, lisaks on iga päeva lõpus olemas ka meeskondlikud ja klasside tulemused ning otseloomulikult värsked uudised, pildid, videod ja sotsiaalmeedia osa, kus igaüks saab kommenteerida kasutades #FIMISDE2015. Äpis on kuvatud ka iga klassi juhtivate sõitjate profiilid, iga päeva kaardid, kasulikud GPS koordinaadid, ajalugu ja palju muud.

Tasuta äpi saab alla laadida järgnevalt aadressilt:

www.fim-live.com/en/download-the-fim-isde-app-for-free

Eesti Mootorrattaspordi Föderatsioon tänab kõiki, kes on rahvusmeeskonna osalemisele 2015. aasta ISDE-l juba oma õla alla pannud: Aave Transport, Eesti Kultuurkapital, Virumaa Puhastus, Rabaconda, Favor, Mardernos, Addinol, Saku Õlletehas, Jak Disain ja Tridens.

Lisainfo:

– Võistluse ametlik kodulehekülg: www.fim-isde2015.com

– Ametlik Facebooki leht: www.facebook.com/FIMISDE2015Slovakia?fref=ts