Kalju ja Kert Varik: kaks põlvkonda külgvankrikrossis

Sel nädalavahetusel algab Karksi-Nuias Addinol motokrossi Eesti meistrivõistluste sari, kus kindlasti on rajal ka Kert Varik, kes osaleb sel aastal koos Maarek Miiliga ainsa Eesti külgvankrimeeskonnana maailmameistrivõistlustel. Kuna ka Kert Variku isa Kalju Varik omal ajal kõrgel tasemel külgvankrikrossi sõitis, vastavad isa ja poeg allpool samadele küsimustele motospordi kohta.

Kuidas jõudsid motospordi juurde?
Kalju Varik: Tihemetsa tehnikumis õppides. Eeskujuks oli Sulev Saar.
Kert Varik: Väikesest peale unistasin, et tahaks olla krossisõitja. Kui Isa tegi motokrossiga lõpparve, suutsin ta kuidagi ära rääkida, et äkki läheks prooviks sõita ja nii see minema hakkas.

Miks valisid just külgvankri ja miks sai Sinust just piloot?
Kalju Varik: Juhuslikult. Ühel motoklubi mehel oli vaja korvipoissi, nii et läksin talle Nuia krossil korvi. Kuid ühel Läti krossil nõuti, et piloodil oleks teine spordijärk, mis oli mul saavutatud “Jõud” meistrivõistlustel soolo klassis kolmanda kohaga. Vahetasime kohad ja nii saigi minust piloot.
Kert Varik: Mul ei olnud valikuid, külgvanker oligi võimalus ja piloot sai minust arvan selle pärast, et mulle hullult meeldis kihutada igasuguste mootoriga masinatega.

Milline on ideaalne korvipoiss?
Kalju Varik: Nagu oli minu korvipoiss Aavo “Mutionu” Laas.
Kert Varik: Korvipoisil on kindlasti üks tähtsaim osa külgkorvi krossis, ideaalne on see, kes teeb kõvasti trenni ja on täis tahtmist võita, ülejäänu tuleb juba koos sõites. Mul on olnud ja on ka praegu hea korvipoiss.

Mis on muutunud võrreldes aastaid 1986 ja 2016 – tehnika, võistlused, osalejad, rajad?
Kalju Varik: Rajad on tehnilisemad, hüpped suuremad. Tänapäeval on osalejaid märksa vähem, sel ajal oli alati stardis vähemalt 30 tsiklit. NSVL meistrivõistlustel oli kolm starti ja iga start 45 minutit. Talikrossidel vahel ka stardi pikkuseks üks tund. Kiirused olid kindlasti väiksemad.
Kert Varik: Palju on muutunud aga olen suhteliselt kindel, et kes sõitsid siis kiiresti, sõidaksid ka tänastes tingimustes samadel kohtadel.

Mis on Sinu seni ideaalseim võistlus, miks?
Kalju Varik: NSVL Rahvaste Spartakiaadi 4. koht. Kõige kõrgetasemelisem võistlus, millel osaleda saime.
Kert Varik: 2015. aasta Kiviõli MM-etapi 7. koht. Siiani parim tulemus, aga loodan seda parandada.

Miks on Karksi-Nuia just külgvankrite motokrossis nii heal tasemel?
Kalju Varik: Traditsioonid. Eeskujuks Endel Untera, Matti Villemson.
Kert Varik: Ikka sellepärast, et siin olid kiired mehed ja hea tehnika.

Kes on olnud Sinu suurimad õpetajad?
Kalju Varik: Endel Untera ja Sulev Saar.
Kert Varik: Kalju Varik ja Are Kaurit

Kuidas reageerid(sid), kui Sinu poeg hakkas(b) motokrossi sõitma?
Kalju Varik: Soovisin, et oleks tegelenud ujumise või malega, aga läks nii.
Kert Varik: Ei tea veel, aga kui vaadata enda tegemisi ja kui palju vaeva ja tööd selle nimel tuleb teha, siis lihtne lapsepõlv see olema ei saa, mina alustasin ikkagi suhteliselt hilja, 16aastasena. Laps otsustab ise ja midagi peale suruma ma kindlasti ei hakka, aga usun, et mingit sporti võiks ikka teha. Kui tahab sõita krossi, siis tuleb proovida, äkki saab hakkama. Hetkel on mul 4aastane tütar, kes kindlasti sõidaks paljudest poistest oma ATV-ga kiiremini, aga loodan, et ta varsti leiab midagi tüdrukutele sobivamat.


Kui isa Kalju ja poeg Kert oleksid praegu rajal võrdsed konkurendid, kes võidaks?
Kalju Varik: Kindlasti noorem.
Kert Varik: Arvan, et stardis Isa, aga mina võidaks sõidu, nali. Ütlen veel, need kes sõitsid NSVL ajal kiiresti, sõidaksid ka praegu.

[box]

Addinol motokrossi EMV sari algab sel nädalavahetusel Karksi-Nuias

Sel nädalavahetusel, 4.-5. juunil algab Addinol motokrossi Eesti meistrivõistluste sari Karksi-Nuias Ainja krossirajal. Laupäevane päev on pühendatud soolomasinaklassidele, pühapäeval on stardis külgvankrid ja quadid.

Lisaks lähiriikide kiireimate krossisõitjate võistluse nautimisele on raja ääres ka palju muud atraktiivset nii lastele kui vanematele alates vigursõidust, krossirataste proovimisest ja lõpetades viktoriini ning publikumängudega.

Võistluste avamine kell 11:00 ja esimene start kell 11:30. Täpsem ajakava ja registreerunud võistlejad: https://msport.ee/events/addinol-motokrossi-emv-i-etapp-2016/[/box]