9_ESO_600x397

Eesti motokross 70 juubeliviktoriin III osa

Tänavu möödub 70 aastat esimesest motokrossivõistlusest Eestis, mis toimus 8. novembril 1946 Pirital. Juubelihooajal korraldab Eesti Mootorrattaspordi Föderatsioon koostöös Facebooki lehega Legacy of Estonian Motocross igal Addinol motokrossi Eesti meistrivõistluste etapil viktoriini.

Viktoriini auhinnaks on igal etapil kolm Rahvuste krossi fännisärki.

Õiged vastused

1. Tihemetsa krossirada rajati kunagise Tihemetsa Sovhoostehnikumi motoklubi poiste kätetööna. Tänapäevaks on rada läbinud mitmeid muudatusi ja uuendusi. Millal toimus Tihemetsa krossirajal esimene motokross?
b. 1974

2. Tihemetsa motoklubi eestvedajaks ja treeneriks oli 12kordne Eesti meister ja endine NSVL koondislane Sulev Saar. Kes allnimetatud endiste aegade nimekatest krossimeestest pole tema õpilane?
e. Arvi Lokotar


3. Fotol on krossisaapad aastast 1984. Sellistega sõitis tolal hinnanguliselt kolmandik meie sõitjatest. Saapad valmisid:
b. Jõgevamaal, Torma kingsepp Sulev Haug’i käe läbi. Saabaste tootmise idee tuli Heldur Muulilt, šnitti võeti “Motofoxi” saabastest.


4. Kes on fotol?
a. Aadu Sikk. Foto aastast 1984, Jõudi Suursõit Nuia “vanal” rajal.

5. Tanel Leoki nimel on rekordarv oma maa esindamisi Rahvuste motokrossil. Mitu korda on ta siiani kuulunud Eesti Rahvuste motokrossi meeskonda?
c. 15

6. Juss Laansoo on meie ainuke krossimees, kes on saavutanud edu motokrossis USA-s ja saanud seal AMA “Rookie of The Year” (aasta uustulnuka) tiitli. Mis aastal see tiitel Jussile omistati?
c. 2005

7. Mis värvi numbrilaudu ja numbreid kandsid motokrossi kunagise “kuningliku” klassi, “250 ccm”, tsiklid?
d. Roheline põhi ja valge number

8. Nõukogude Liidu ajal kuulusid sportlased ja spordiklubid erinevatesse spordiühingutesse. Näiteks koolinoorte spordiühing “Noorus”, siseministeeriumi spordiühing “Dünamo” jne. Milline alltoodud nimetustest ei kuulunud spordiühingule?
c. Sulev. Sulevi vorme kandsid sportlased filmis “Vallatud Kurvid”.


9. Nõukogude ajal olid meie krossiradadel levinumateks välismaisteks ratasteks CŽ-id, varasematel aastatel ka Jawad ja 4-taktiliste mootoritega ESO-d. CŽ-id ja Jawad valmisid Tšehhoslovakkias. Mis riigis toodeti ESO-sid? Fotol Endel Untera 500ccm ESO-l.
b. Tšehhoslovakkias. ESO märgi all toodeti vaid võidusõidumootorrattaid aastatel 1949-1964. Seejärel toodeti endises ESO tehases kuulsaid Jawa speedway tsikleid. Tänapäevani säilinud ESO-d on haruldased ja väga kõrges hinnas.


10. Kes on võidusõitja fotol? 41kordne Eesti meister mootorrattaspordi erinevatel aladel: kross, ringrada, hipodroomisõit. Tema aktiivne spordikarjäär kestis üle 30 a. Kunagised võistluskaaslased on teda tagantjärele nimetanud “Eesti Cairoli”.
a. Eerik Kuusk. Eesti meistritiitlid on saavutatud ajavahemikus 1963–1993.

Viktoriinile vastas 31 inimest, õigeid vastuseid oli 3. Rahvuste krossi särgi võitsid Mihkel Inno, Kristel Kullas ja Karmo Piirioja.

, ,