Kuimetsa Vanatehnika päev tuleb taas

Kuimetsa vanatehnikapäev tuleb taas!

5. augustil kogunevad Kuimetsasse juba kolmandat korda legendaarsed masinad, vanatehnikafännid ja muusikud. Pealtvaatajad haaratakse ajaloorännakusse, kus oma silmaga saab näha erinevate aastakümnete masinaid.

Kolm aastat tagasi anti Kaiu vallas, Kuimetsa külas esmakordselt start üritusele „Vanatehnika päev“. Korraldaja Juhan Laansoo sõnul hakkab vaikselt päevast saama traditsioon, sest sellelgi aastal tulevad Kuimetsasse kokku sajad masinad, millest nii mõnedki viivad osalejad ja vaatlejad tagasi lausa aastasse 1920 – võimalik, et kaugemalegi ajalukku.

Nii nagu tavaks, saabuvad tehnika omanikud külla juba hommikutundidel, et teha vajalike ettevalmistusi kella kaheteistkümnest päeval algavale tähesõidule. Tähesõiduks rivistatakse kõik masinad ühte pikka kolonni ja sõidetakse läbi neljateist kilomeetrine marsruut Kuimetsa-Kaiu-Kuimetsa. Möödunud aastal osales sõidus pea sadaviiskümmend masinat, lisaks veel viiekümne ringis krossitsikleid. Kui palju tehnikat sel korral kokku tuleb, Laansoo veel ennustada ei oska, kuid huvi on mehe sõnul olnud väga suur ja eeldada võib, et masinaid koguneb sel korral rohkemgi kui eelneval aastal.

Tähesõit on osa päevast, mis ei jäta kindlasti ühtegi pealtvaatajat külmaks. Vanemale generatsioonile pakub vaatepilt vahvat meenutust nooruspõlvest ja nostalgiahõngu, noortematele külalistele aga üllatusmomente, hämmingut ja silmailu. Tähesõiduks osalemiseks ei ole vajalik eelregistreerimine. Tuleb vaid viiendal augustil Kuimetsasse oma korras tehnikaga kohale tulla ja kogu melust osa saada. „Kõik vanatehnika omanikud on oodatud,“ julgustas Laansoo. Pärast sõitu rivistatakse kogu masinapark Kuimetsa krossiraja kõrval olevale platsile ning autod jäävad kuni õhtuni inimestele uudistamiseks.

Päev jätkub aga kell 12:30, kui avatakse vaba lava, millel kohtab muusikuid. Ülesse astub vabalavabänd koosseisus Mati Vaarmann (orel), Elmu Värk (kitarr), Peeter Malkov (flööt), Caspar Salo (trummid), Martti Laas (kitarr) ja Kaiu oma mees Vello Kallaste (kitarr ja vokaal). 13:30 algavad Kuimetsa krossirajal vanade krossitsiklite demonstratsioonsõidud, kus osalevad NSVL aegsed ja sotsmaade meistrid oma sooloratastel ja külgvankritel Eestist, Lätist, Soomest ja Venemaalt. Nõukogudeliidu meistersportlaseid ja rahvusvaheliste võistluste sportlaseid tuleb korraldja sõnul kohale ca saja ringis. Ka Laansoo ise NSVL meistersportlasena ja kuuekordse ENSV meistrina lubas istuda oma 1984.aasta IZ 350 Planeta otsa ja lõbusõitu teha. Külgkorvidega sõitjatest on mehe sõnul kohale lubanud tulla näiteks kohalikud mehed Vahur Põder ja Taivo Roomann, Endel Evisalu ning oodata on NSV liidu meistrit Juhan Uustalu. Korvikunnide sõitu lubas Laansoo sõnul kommenteerima tulla korvikunnide „kunn“ Tõnu Pärs ise.

Lisaks silmailu pakkuvale tehnikale ei puudu ürituselt ka kultuurne pool. Lisaks vabalavale loob kell 15:30 meeleolu ansambel Fest, kelle põhikoosseisus endise ansambli Omega liikmed Aivar Tomingas (vokaal, kitarr), Vambola Fuchs (vokaal, basskitarr), Vaiko Eplik (vokaal, trummid), Mati Vaarmann (vokaal, orel).

Kokkuvõtvalt võib öelda, et 5.augustil kogunevad Kuimetsasse legendaarsed motikad, autod ja muu vanatehnika ning legendaarsed muusikud ja vanatehnikafännid. Vaatamist-kuulamist-uudistamist on kõigile pereliikmetele, ka lastele, kellele on ülesse seatud lastekohvikud, kiigeplats, liivaplats ning kes saavad maiustada jäätisega.

Päevapileti hind täiskasvanutele on viis eurot, tähesõidus osalejatele kaks eurot ning allameetrimeestele on üritus tasuta. Laansoo innustab ka suurperesid tulema päevast osa saama, sest neile lubab ta endi sõnul kindlasti kohapeal head piletihinda. Kõigi piletostjate vahel toimub loos ning tähesõidul osalejad saavad mälestuseks ürituse kleepsu.
Kui küsida, et miks järjepidevalt kolmandat korda üritust korraldatakse, ütleb Laansoo, et kui inimestele ja iseendale meeldib, siis miks mitte. Mehe arvates on see üks päev aastas, kus vanad tuttavad ja tehnikahuvilised saavad kokku ning naudivad seltskonda, muusikat ja olemist.

Vanatehnika päeva korraldab Spordiklubi Laansoo Motokrossi Team MTÜ koostöös MTÜ-ga Kaiu Koos. Päeva juhib Andres Raid.