Eesti naised osalevad esmakordselt toimuval ülemaailmsel motonaiste sõidul

Esmakordselt ajaloos korraldavad naismootorratturid üle maailma ühissõidu Women Riders World Relay (WRWR), kus löövad kaasa ka Eesti naised. Tegemist on enam kui 50 riiki läbiva teatesõiduga, mille eesmärk on liita ühise kire ja huviga naisi ka maailma kõige kaugematest paikadest ning näidata, kui palju meid tegelikult on!

„2018. aasta sügisel hakkas internetis levima info naismootorrattureid hõlmavast ülemaailmsest aktsioonist. Kuna meieni jõudis info läbi WIMA World’i ehk Womens International Motorcycle Associationi presidendi Åsa Öhqvisti, võis antud infot tõsiselt võtta. Kuna oleme juba 20 aastat Eestis tegutsenud ja siinseid naisi ennegi läbi ürituste rohkem kaherattalistel sõitma julgustanud, otsustasime härjal sarvist haarata ning ka läbi WIMA Estonia aktiivsemalt teavet levitada. Meie rõõmuks hakkasidki motonaised aina enam teemast huvituma ning aktsioonile registreeruma,” meenutab WRWR Eesti saadik, WIMA Estonia liige Mari Kullerkup.

Tänaseks on WRWR grupiga liitunud ligi 15 000 naist üle maailma. Täpset arvu, kui paljud neist Eestist on, ei oska hetkel öelda, kuid kuna maanteeameti jaanuarikuise statistika järgi on Eestis naistele välja antud A, A1 või A2 kategooria kehtivate juhilubade arv 8136, on arenguruumi kindlasti veel palju.

Millest WRWR aktsioon alguse sai?

Women Riders World Relay sai alguse ühe naise lihtsast tähelepanekust ning sellele järgnenud ideest: „Motomaailm on jätkuvalt liialt meestekeskne. Naistele on üldjuhul pakkuda vaid roosa ja nii ongi. See turusegment olevat liiga väike, et siia mingeid valikuid juurde luua ja tuua. Lisaks ühendab see huvi ja kirg paljusid ägedaid naisi üle maailma, kel teineteisest veel aimugi pole. Minu sooviks on luua ühtne kogukond, hõim, kellest võiks uued sõbrad saada,” kirjutas WRWR mõtte algataja ja looja Hayley Bell Suurbritanniast.

Parim viis sellele tähelepanu juhtida on on tema sõnul eksponeerida neid, kes varju jäetud. Ja siit tulenes ka üleskutse: leida kõigis maailma riikides naised, kes sõidaksid mootorrattal riigi või miks mitte mitme riigi ühest piiripunktist teise, võttes ühes neist vastu ning andes teises järgmisele riigile üle teatepulk. Kogu üritus sai alguse sel nädalal, 27. veebruaril Šotimaalt ning esialgsete plaanide kohaselt lõppeb 10. septembril 2019 Uus-Meremaal. Selle aja jooksul läbitakse enam kui 50 riiki üle maailma!

Eestisse jõuab WRWR mais, kui meile annavad teatepulga üle Soome motonaised. Teatepulga peab üle andma ja vastu võtma vastava maa kinnitatud esindaja, kellega koos võivad aktsioonil osaleda kõik registreerunud huvilised. Nii saab hiljem kokkuvõtteid tehes teada ka ülemaailmsel sõidul osalenute täpse arvu. Registreerumiseks on kaks varianti: hinnaga 28,95 eurot registreerudes saab osaleja erilise meenete koti ning hiljem sertifikaadi osaluse kohta ning särgi ja märgi, mida kanda. Hinnaga 5,79 eurot saab end registreerida lihtsalt saatjaks. Selle paketiga särki ega muid meeneid ei lisandu.

WRWR sõidu registreerimisel kogutud raha läheb nende naiste toetuseks, kes sooviksid väga ühineda sõiduga, kuid kel puuduvad selleks vajalikud rahalised vahendid. Muide, mõlemad paketid on ühekordse tasumisega, kuid annavad õiguse sõita läbi kogu trajektoor koos teiste osalejatega – ehk siis võib valida endale meelepärase riigi ja teha seal sõit samuti läbi.

Registreerimine käib läbi ettevõtmise tarbeks loodud kodulehe https://womenridersworldrelay.com. Sealt saab nii lugeda kogu ürituse kohta täpsemalt kui ka end registreerida sõidule. Selleks tuleb valida pealkiri „ride the relay” ning sealt valida riik, kus soovitakse kaasa sõita.

Ettevõtmise ametliku fikseerimise tarbeks on selleks loodud spetsiaalse disainiga teatepulk. Protsessi fikseerimiseks on korraldajate poolt nõue edastada neile foto- ja videojäädvustus teatepulga üleandmisest. Kui käest-kätte pole võimalik teatepulka anda, edastatakse see postiga ning dokumenteeritakse nii teelepanek kui ka vastuvõtmine.

Eesti ühendatakse WRWR sõit traditsioonilise „Naiste Päeva” sündmusega

WRWR sõit jõuab Eestisse neljapäeval, 16. mail Soomest ning teatepulga üleandmine Läti mootorratturitele toimub pühapäeval, 19. mail Ikla piiripunktis. WIMA Estonia on korraldanud Eesti motonaistele erineva suunitlusega liiklusohutuspäeva „Naiste Päev” juba aastast 2012, eesmärgiga julgustada naisi kaherattalistel liiklema ning tegema seda ohutult. Seejuures on suureks abiks olnud Maanteeamet ja Eesti Motomatjakate Klubi oma teadmiste ja kogemustega.

Tänavu otsustati kaks põnevat üritust ühendada ning „Naiste Päev” leiab aset 19. mail Pärnus, et hiljem kõik koos sõita Läti piirile teatepulka üle andma. Seekordseks teemaks on suurürituse WRWR idee edasiarendamisena motomatkamine: mida võtta kaasa motomatkale, kuidas planeerida marsruuti ning kuidas kontrollida ratta tehnilist olukorda enne pikemat sõitu.

WIMA Estonia osaleb tänavu märtsi teisel nädalavahetusel toimuval Tallinn Motor Show’l, kus 8. märtsil tähistatava naistepäeva puhul on reedel kõigile naistele sissepääs poole hinnaga. Astuge julgelt ligi ja küsige täpsemat informatsiooni nii WRWR ülemaailmse sõidu kui ka mais Pärnus toimuva „Naiste Päeva” kohta!