Sõmerpalu staadionikrossil näeb esmakordselt Eestis edaspidi saltot

Järgmisel kolmapäeval 10. juulil sõidetakse Sõmerpalus juba kaheteistkümnendat korda rahvusvaheline staadionikross Väino Leoki karikale, kus eelmisel aastal Võrumaal esimest korda üles astunud trikihüppajad viivad oma esituse järgmisele tasemele sooritades Eestis esmakordselt edaspidi salto.

Niigi põnevaid võidukihutamisi täis Sõmerpalu staadionikrossi organisaatorid ei ole jäänud loorberitele puhkama ka tänavu ja pakuvad taas pealtvaatajatele midagi uut. Nii tuleb järgmisel kolmapäeval toimuvale üritusele oma trikke näitama eelmisel aastal Sõmerpalus publikut hullutanud soomlane Sebastian Westberg, kes sooritas toona Võrumaal tsiklil mitu tagurpidi saltot. FMX maailmas on aga trikid aina edasi arenenud ning üks uuemaid ja raskemaid trikke on edaspidi salto, mida Westberg usinalt harjutab ning 10. juulil saavad seda hullumeelsust juba ise Sõmerpalus vaadata. Soomlasega koos tulevad trikke esitama ka venelased Pavel Antonov ja Roman Karymov, kelle jaoks on see ka esimeseks korraks Eestis esineda.

Väino Leoki rändkarikat tulevad aga jahtima enamus Eesti parimad sõitjaid, kellega konkureerivad enduro kolmekordne maailmameister soomlane Eero Remes, kes enne endurosse siirdumist oli kõva krossisõitja. Lisaks põhjanaabrile on Võrumaal stardis enamus Läti paremikust, Lars Van Berkel ja Luca Nijenhuis Holladist, sõitjad Šveitsist, Venemaalt ja mujalt Euroopast.

Ürituse üks peamisi meelelahutusi on läbi aastate olnud enne Superfinaali sõidetav Euroopas ainulaadne kostümeeritud sääreväristajate sõit, kus on peamine rõhk pigem atraktiivsel sõidukostüümil, kui võidusõitmisel. Seal on alati ohtralt osalejaid ja tänavu on seal ka suurim auhinnalaud. Säärude klassi võistlejate vahel, kes ületavad finišijoone, loositakse kolm auhinda ja igale võistlejale on medal. Säärude klassis saab auhinna ka kõige huvitavam kostüüm ja kaaskond.

Üks raskemaid ja publikule ekstreemsusi pakkuvamaid võistluseid on Sõmerpalus aga Superenduro Eesti karikavõistluste etapp spetsiaalselt selleks sõiduks takistustest loodud rajal, millest osa kulgeb krossirajal ja muu osa sisaldab palkidest ja kividest raskeid rajalõike, kus pannaks proovile osalejate parimad sõiduoskused. Lisaks Martin Leokile on võistlema tulemas enamus Eesti ja Läti paremikust.

Väikse vaheaja järel on Sõmerpalus stardis ka Retro klassid, kus 125 ja 250cc klassides võtavad mõõtu tänased ja eilsed tegijad eesotsas Sotsialismimaade meistri Aadu Sikuga.

Pilet Sõmerpalu staadionikrossile maksab 10 eurot ja allameetrimehed pääsevad sisse tasuta. Sellel võistlusel on alati suurt rõhku pandud ka pealtvaatajate loosiauhindadele ja ka tänavune laud on väga rikkalik. Nii on välja pandud viis väärt auhinda: külmik, tolmuimeja, televiisor, survepesur ja peaauhinnaks on sarnaselt eelmistele aastatele Husqvarna murutraktor.

Treeningud ja kvalifikatsioonida algavad Sõmerpalus kell 13.40, esimene start antakse 16:45 ja Superfinaal, mille võitja saab suure Väino Leoki rändkarika, algab orienteeruvalt 20:00. Sinna saavad osavõtuõiguse MX2 ja MX125 masinaklassi TOP 4 ning MX1 klassi 9 esimest. Võistluste korraldajal on õigus Superfinaali osavõtjate koosseisu täiendada. Peale Superfinaali, umbes 20:30 paiku toimuvad aga Freestyle trikihüpped.

Võistluse detailsem info:
https://msport.ee/events/somerpalu-staadionikross-2/

Sõmerpalu rahvusvaheline staadionikross Väino Leoki karikale võitjad läbi aegade:
2008 Tanel Leok
2009 Antonio Cairoli
2010 Antonio Cairoli
2011 Evgeny Bobryshev
2012 Evgeny Bobryshev
2013 Evgeny Bobryshev
2014 Tanel Leok
2015 Tanel Leok
2016 Tanel Leok
2017 Tanel Leok
2018 Tanel Leok