Ettearvamatu ja dramaatiline motoringrajapäev Audrus

Vihm muutis RGB motoringraja Eesti MV ja Soome MV kolmanda etapi esimese võistluspäeva auto24ringil ettearvamatuks ja põnevaks, täis kukkumisi ja kordusstarte.

Võistluste stardis oli täna koguni 133 võidusõitjat. Kõik kvalifikatsioonisõidud sõideti hommikul ilusa ilmaga, kuid peale viimast, külgvankrite kvalifikatsiooni hakkas sadama. Ühtegi võistlussõitu ära ei jäetud, küll aga lühendati neid enamuses võistlusklassides ning kõik toimusid ka märjal rajal. See lõi kaardid sassi ja tõi sõitudesse ka palju põnevust, kuna hommikul kiireima ringi sõitnu ei pruukinud tingimata olla parim „vihmamees“. Võistlust katkestasid ka mitmed kukkumistest ja rajapuhastusest tingitud pausid. 

Superbike klassi start, foto Helen Urbanik

„Väga imelik võistlus, stop and go, stop and go. Raske oli sõidurütmi sisse saada,“ ütles Superbike’ide sõidu võitja ja seni kõiki Soome MV etappe valitsenud soomlane Eeki Kuparinen (Kawasaki, TMK). „Täna on mul teine päev auto24ringil, alles harjun selle rajaga.“ Tema sõnul on rajal mõned head kurvid, kuid ka palju aeglaseid kurve ning ta ei saanud ratta seadistust päris selliseks, nagu oleks tahtnud ja rajale ideaalselt sobinud. Ometi suutis ta ennast muutlikes oludes 100protsendiliselt realiseerida, sõites välja nii kiireima kvalifikatsiooniaja kui võites mõlemad sõidud (ka peale kukkumisi tehtud kordusstardi). Eestlastest sõitis selles klassis parima kvalifikatsioonitulemuse 19 sõitja seas välja Mihkel Osula (Ducati, Vihur Motosport), kes peale kolmandat ringi aga esimeses kurvis kukkus. „Lihtsalt ei saanud sõita, nii metsikult peksis kogu aeg,“ kurtis noormees, kes pidi vihmarehvil mitmeid rajalõike läbima harjunust märksa madalama käiguga. Superbike’ide sõidu teise koha sai Tomi Kaartinen (Aprilia, HyMK) ja kolmanda Juha Kallio (BMW, IMK). Parima eestlasena oli Andry Blank (Kawasaki, Äksi MK) üheksas.

Külgvankritel olid Eero Pärm/Lauri Lipstok (LCR-Yamaha/Pärm Racing Team) kvalifikatsioonis kolmandad, kuid selgus, et poolvihmarehvi valik õhtuseks võistlussõiduks selginenud ilma ja kuivava raja puhul polnud õige otsus. „Mitte mingit pidamist,“ kurtis seitsmendaks platseerunud Pärm. „Aga homme on uus päev.“ Täiesti teisest maailmast olid võistluspaarid Tero Manninen/Joni Manninen (Kawasaki, HelRC) ja Timo Kallio/Jere Nuppula (Kawasaki, IMK), kes konkurentidel pikalt eest sõitsid, kuid nii nagu Manninenid stardist esimesena rajale läksid ei lasknud nad Kalliot/Nuppulat endast kuni finišini mööda. Kolmandaks tulid Markku Artiola/Pia Koskela (Yamaha, IMK).

Mini GP-100 klassi start, foto Helen Urbanik

Kõige nooremate võidusõitjate, Mini GP-100 klassis läksid sõitu alguses juhtima soomlased Alexandr Kyriakou (WCRC) ja Nooa Mälkia (HelRC). Neist esimene kukkus peale esimest ringi, kuid Mälkia vastu suutis kvalifikatsiooni võitja ja seni Eesti sõitudes kiireim olnud Hugo-Brent Freiman (Vihur Motosport) neile vastu astuda ja oma liidripositsiooni tagasi võidelda ning seda lõpuni hoida. Väga hea sõidu tegi Fred Erik Merivälja (Vihur Motosport), kellele tänane kolmas koht Mälkia järel oli selle hooaja esimene poodium. 

Supersport 600 klassis pakkusid kvalifikatsiooni kolm kiireimat soomlast Kimi Patova (Yamaha, HyMK), Felix Nässi (Yamaha, HelRC) ja Peter Paloranta (Yamaha, VRT) rajal tõelise põnevusmängu. Juhtima läks Niko Tanskanen (Suzuki, IMK), kuid Nässi suutis nii Patovast kui üheksandal ringil Tanskanenist mööda sõita ja võitjana finišisse tulla. „Rada oli väga märg ja külm, kuid võistlus läks siiski hästi,“ ütles Nässi.

Classic ja Rahvaliiga klassi ühissõidus suutsid ajaloolistel mootorratastel kihutanud Urmo Kadakas ja Peeter Koval (mõlemad Vihuritel) tänapäevaste tsiklite sõitjatest kiiremad olla. Kuigi Kadakas ja Koval omavahel pea terve võistluse tihedat heitlust pidasid ning Koval korraks konkurendist ka möödus, oli finišis siiski esimene Kadakas. Sama tihe võidusõit käis ka Rahvaliiga kolmiku Martti Soidla (Yamaha, Vihur Motosport), Kaido Rebase (BMW) ja Danel Udu (Kawasaki) vahel, millest võitjana väljus Soidla.

Ülejäänud klasside võitjad: Jokamiesluoka (Soome) Harri Loponen (Kawasaki, TSMU); C1200 Jakov Burunov (Yamaha); C600 Alar Laidoner (Yamaha); Supersport 300 Eero Lehtiranta (KTM, WCRC); Moriwaki Cup (Soome) Akseli Putkonen (IMK); Retro Superbike (Soome) Raimo Kesseli (Kawasaki, MRC); B1200 Kristian Vaarmann (BMW); B600 Mairon Meius (Suzuki).

Pühapäeval, 14. juulil algavad võistlussõidud auto24ringil kell 11.

Võistluse täpsemad tulemused: https://speedhive.mylaps.com/Events/1692150