Adrenalin Arena Kids Cup tõi starti ligi 150 võidusõitjat

Sõmerpalu motohallis startis pühapäeval traditsiooniline laste ja noortesari Kids Cup, mis tõi starti koguni 147 võidusõitjat.

Võisteldi klassides 50PW Mini, 50cc (vastavalt kiirusele A, B, C grupid), 65cc (A, B, C, D), 85cc (A, B) ja väiksema osavõtuarvuga oli seekord täismõõdus 125cc klass.

Mõelgem hetkeks meie uhke motospordi elu peale teisest vaatenurgast – võistlusele kogunenud seltskonnast oleks saanud kokku moodustada 13 jalgpallimeeskonda ning mitte sugugi kõik sõitjad põnnid polnud kohal. Päris uhke, mis!


Tõsi, kohal oli ka võistlejaid Soomest, Rootsist, Venemaalt, Lätist, Leedust ja Valgevenest nii, et Eesti osa oleks olnud ehk 11 meeskonda. Uhke number sellegipoolest, mida teinekord mainida, kui ühe palliga mehed asuvad massidest rääkima.

Võistluspäev startis klassiga 50cc PW Mini. Kõige väiksemate klassis oli rajal 11 võistlejat ja siin käis tõsine võitlus kahe mehe vahel. Number 49 Paavo Vehviläinenile on isa suured sammud ette astunud. Tõenäoliselt peale Leokite (autori andmetel) oli Paavo ainuke, kelle isa oskab silmi kinni panemata öelda, milline on GP mehe hoog. Seda oli näha ka Paavost, kes tegi mõlemas stardis stardivõidud ja asus võistlust juhatama. Uhket 222 Cairoli numbrit kandev Rasmus Näär näitas, et hea hoo tegemiseks ei pea isa eks-GP staar olema. Tõsiselt vaimustava võitlejahingega jõmpsikas jõudis esimesel sõidul Vehviläineni sappa, kuid tõeline tulevärk ja üks päeva põnevamaid sõite oli tegelikult teises stardis. Algus oli üsna esimese stardi koopia. Vehviläinen võitis stardi ja kadus eest. Näär alles kuskil 4-5-6 seltskonnas. Teisele kohale tõusis kiirelt esimese stardi kolmas Markus Rotmeister. Siis 3-4 ring oli kogu kamp koos. Vehviläineni, Nääri, Rotmeistri vahel käis tihe heitlus. Korraks läks Näär juhtima, siis põrkasid omavahel Rotmeistriga kokku ja kaotasid hulga aega. Näär ei jätnud jonni ja tegi kõva tempot. Sõitis tagasi hulga kaotust (ca 8 sek) Vehviläinenile, võttis sappa ja asus agressiivselt ründama, 1:17 pluss 1 ring sõita ja Näär läks korraks juhtima, kuid tegi pisikese apsu, finišijooneni tulid Vehviläinen ja Näär ratas-rattas, seekord võit soomlasele. Super võidusõit mõlemalt põnnilt!
Tähelepanekuid selle klassi kohta. Selles klassis on kõige sportlikumad (välimuselt) lapsevanemad.

50PW/Mini
1. Paavo Vehviläinen FIN
2. Rasmus Näär EST
3. Markus Rotmeister EST

tulemused: https://speedhive.mylaps.com/Sessions/5684332

50cc grupp A

Ka see klass ei saanud läbi ilma GP hõnguta. Üks peafavoriite Greg Laguta on nimeka Läti speedway sõitja Grigori Laguta poeg. Esimene start paistis, et eks-GP meeste poegade valitsemine jätkub. Stardi võitis kurja ussi Cobra nimelise tsikliga kõigi nende Huskyde ja KTM-ide ees Leon Wretman, kuid tagumise seinaäärse lõigu peal hüppas Gregor Lootus temast lihtsalt mööda ja läks mitmeks ringiks võistlust juhtima. Siin on juba väikemeestel hoogu! Laguta tõuseb peatselt teisele kohale ning asub Lootuse seljataga pusima, näidates sealjuures väikemehe kohta päris nupukaid mõttekäike. Mõni ring hiljem viib plaani teoks, minnes stardikurvi seest ja esimesse whoopsi paremalt äärest, kus saab mõnusalt selle elemendi üle hüpata ning sellest juurde saadud hoost piisab, et Lootusest mööduda. Wretman pusib rahulikult kolmandaks, mõni sekund hiljem tuleb finišisse Edvin Jürgen.
Teine start ja Wretman pigistab jälle välja stardivõidu. Esimese sõidu neljas Jürgen tema järel, Lootus ja Laguta seltskonnas 5-6-7. Laguta teeb väga osavad möödasõidud ja teisele ringile minnes on juba Wretman löögiulatusse saabumas. Kolmandal ringil läheb Laguta juhtima. Wretmanil ei tule maotaltsutamine kurvides nii hästi välja, kui startimine ning vaikselt vajub kolmandaks. Lootus teeb aga pisemaid ja suuremaid eksimusi ning kohad ei taha eriti paraneda.
Eespool läheb aga asi ootamatult põnevaks. #18 Edvin Jürgen võtab üles kõva vile, siin seal sagivad jalus ka mahajääjad. Laguta, Jürgen ja ka Wretman kihutavad jälle koos ja see käib pea et viimaste meetriteni. Jürgen pressib kuidas suudab, Laguta teeb vea, kukub, Jürgen esimene, Wretman teine, kolmas Rojus Zaborskis ja Laguta teises stardis hoopis neljas!
Täiesti ootamatu tulemus, väga põnev sõit ning jällegi sai kinnitust fakt, et miski pole enne selge kui ruudulipp on langenud.

50cc kokkuvõte top 3
1. Edvin Jürgen EST
2. Greg Laguta LAT
3. Leon Wretman SWE

tulemused: https://speedhive.mylaps.com/Sessions/5684330

65cc grupp A

57 võistlejat oli 65cc klassis kohal ja A gruppi mahtus neist täpselt 15 tükki. Tuleb kõvasti rulli keerata ja mitte ainult. Kui 50cc klassis on ainult gaasirull ja pidurid, siis siin on kõik juba päris. On käigud ja sidur, palju võimsust ning kogenud ja kiired konkurendid.
Just see oli ootamas ka oma 50cc ajastu lõpetanud Lucas Leokit, kes 65cc tsikli sadulas võistlustulle astus.
Kvalifikatsiooni võitis arvatult Gregor Kuusk ringiajaga 48,215. Alla 50-ne aja sõitis välja veel Kaspar Uibu ( 49,054) ja siis tulid 50 peal järjest Eemil Pesonen, Travis Leok, Lucas Leok, Enriko Peilman ning pisikene nõks kaugemal Stefan Taaber. Taaberi aeg oli 51,177 ja sellesama sekundi sisse mahtusid kuni 14-nda kohani kõik ülejäänud A grupi mehed. Pole paha, ringiaegade poolest nagu väikemeeste GP!
See kõik tähendas, et hea tulemuse saamiseks tuleb startida hästi, olla vastupidav, mitte eksida.
I start: Kuusk võtab stardivõidu ja ütleb aidaa. Teda ei puutu selles sõidus mitte keegi. Kuid seljataga saab teisena minema Pesonen, kes aga eksib kohe ja kaotab hulga kohti, Uibu on stardikurvis viies-kuues, kuid teeb kiired ja äkilised liigutused ning on peatselt teisel kohal ja sinna jääbki. Pesonen võitleb tublisti, jõuab Travis Leokile sappa. Travis pingutab küll kõvasti, kuid Pesonen on ikkagi suti kiirem ja saab oma tahtmise ning kolmanda koha.
Lucas Leok lõpetab peale keskpärast starti 8-ndal kohal. On näha, et 65 pole veel päris käe sees.
II start ja seekord võtab holešoti Kaspar Uibu. Igatahes ja seda on silmaga näha, sütitab hea algus noorukit nii, et sõidus on hoopis teine säde! Kuid Kuusk on peatselt järel ning läheb ka Uibust teisel ringil mööda. Seekord püsib Uibu aga palju lähemal. Kolmandale kohale tuleb jällegi Pesonen. Lucas Leok, kes seekord tegi kehvema stardi kui esimene sõit, tundis end aga tsiklil palju kodusemalt. Vähemalt tribüünilt vaadates tundus liikumine juba palju mõnusam ning päris tagant tulles oli seekord finišis 7. koht. Selle sõitja suhtes ootan juba põnevusega järgmist Kids Cupi etappi!

65cc kokkuvõte top 3
1. Gregor Kuusk EST
2. Kaspar Uibu EST
3. Eemil Pesonen FIN

tulemused: https://speedhive.mylaps.com/Sessions/5684390

85cc grupp A

Ka siin tõotas kvalifikatsioon põnevaid sõite. Eelmisel aastal väga kiire olnud Elisey Oreškin tegi kiire 45,174 võiduaja. Tema järel Alexander Fedortsov 45,187, Eelis Viemerö 45,684. Siis Sebastian Leok 46,058, Tristan Uiga 46,143.
I stardis läheb ette Oreškin. Tema taga on Fedortsovil natuke pusimist Uiga ja Viemeröga, kuid peatselt on venelane neist möödas ja Oreškinil sabas. Kui 5 minutit on veel sõita, hakkavad ringimehed ette jääma ja Fedortsov on terav nagu samurai mõõk Oreškini selja taga.
3 minutit lõpuni ja Fedortsov leiab võimaluse ning läheb võistlust juhtima, Oreškin tema järel ning üldse kaugel pole enam ka Viemerö. Nüüd läheb enne lõppu lahti selline võidusõit, et võrrisiduri kärsakas jõuab ka tribüünidele. Fedortsov saab küll paar sekki vahet sisse, kuid Viemerö ründab Oreškinit nii, nagu käiks talvesõja kuumim lahing. Paraku ruudulipp kukub ja see mõnus sõit sellises järjestuses siiski lõpeb.
II start ja Oreškin teeb jälle ilusa holešoti. Tema järel stardikurvis Hugo Nork, Uiga, Viemerö, Fedortsov alles seitsmes. Kuid Fedortsov teeb kiiret tempot ja on teisele ringile minnes Oreškini sabas. Teiste meeste hulgas käib aga korralik virr-varr. Viemerö ja Uiga eksivad ja kukuvad täitsa rivi lõppu.
Selleks sõiduks on täitsa uue mineku leidnud Sebastian Leok. Kui esimene sõit oli natuke tuimavõitu, siis teises sõidus on ta kohe alguses sõitnud end kolmandale kohale ja leidnud hea mineku. Oreškin heitluses Fedortsoviga kukub kurvis ja laseb natuke hoos järgi. Sebastian jõuab talle järele ja ei mingit armu, pigistab oma Husqvarnast palju annab, möödub Oreškinist ja läheb teisele kohale. Sellises järjestuses sõit ka lõpeb. Väga ilus sõit Sebastianilt!

85cc kokkuvõte top 3
1. Alexander Fedortsov RUS
2. Elisey Oreškin RUS
3. Sebastian Leok EST

tulemused: https://speedhive.mylaps.com/Sessions/5684469

Ja nüüd täismõõdus klassi, 125cc juurde

125 oli seekord osavõtuvaene. Võistlema asusid 5 sõitjat ja kvalifikatsiooni võitis laenatud tsikliga sõitev Kaarel Tilk, tema järel Ilias Krasnitskiy ja Nico Stenberg.
Kaarel Tilk ei ole 125cc 2T klassis regulaarne sõitja ja peale kvalisid raja ääres vestlesime endiste aegade ässa Bruforce KTM ja Kawasaki Europe tiimides sõitnud Lauri Lokotariga, kes on 125 kubatuuriga enam kui kodune (tollal oli see ju põhiklass noortele meestele), et Kaareli 125 kubatuuri käsitlemise oskus on veidi nadi. Seal kus tsikkel peaks tegema tatatataa-viuu (teate küll seda universaalset motokrossi keelt :D), teeb temal booo ja alles siis tatatata-viuu.
Ja seda oli näha veel ka esimene sõit. Tilk teeb küll stardivõidu, kuid peatselt ka eksimuse (Stenbergi abil) ning kaks väga agressiivset võrrimeest Krasnitskiy ja Stenberg nõelavad kohe mööda. Ja järgnev oli üks väga tore vaatemäng esimese ringi lõpuks. Kõik need kolm võitlevad oma koha eest. Stenberg on üliagressiivne nagu 125cc ja sisehalli rada seda nõuab. Pean nentima, et Tilk oli küll peajagu kiirem, kuid Stenbergi võitlustahe, mis oli täpselt seal viisaka ja natuke ebaviisaka piiri peal, on märkimist väärt. See on siiski motokross!
Krasnitskiy teeb aga õnnetu kukkumise, saab vigastada ja on mängust väljas. Tilk võtab peale mitmeid eksimusi Stenbergile järgi, olles pika kaotuse tasa sõitnud ning paneb sõiduvõidu tasku.
Tegi väga põnevaks selle asja!
Teine start ja Tilk võtab jälle stardi. Seekord aga läheb oma teed. On ilusasti kuulda ka, et võrr ei tee enam boo, vaid tatataa-viuu nagu peab. Stenberg annab endast parima, kuid puhtast kiirusest jääb ikka omajagu puudu, et Tilgale järele jõuda.
Kolmas Timothy Antonov.

125cc kokkuvõte top 3
1. Kaarel Tilk EST
2. Nico Stenberg FIN
3. Timothy Antonov RUS

Järgmine Kids Cup aastal 2020 12. jaanuaril. Enne seda aga 29. detsembril Adrenalin Arenal Baltic Masters.

Artikli autor Aivo Rebane, 65cc poodiumifoto Triin Leok.