Motospordi tipptüdrukud 2019

Teele Raja

Anastassia Kovalenko, Teele Raja ja Hanna Anton olid sel aastal parimad naismotosportlased ringrajas, motokrossis ja enduros. Imelised tütarlapsed räägivad, kuidas nad tänavuse saavutuseni jõudsid ja mida plaanivad saabuval hooajal.

Anastassia Kovalenko
Anastassia Kovalenko

Parim naismotosportlane Anastassia Kovalenko

Anastassia Kovalenko tuli motoringraja Itaalia meistrivõistlustel neljandaks ja valiti tänavu Eesti parimaks naismootorrattasportlaseks.

Mis on sinu eelmise hooaja suurim võit ja ägedaim hetk?

Eelmise hooaja ägedaim mälestus on Itaalia meistrivõistluste teisest etapist, mis toimus Mugello ringrajal. Võistlus toimus mais ja sattus aega, mil olid tugevad hoovihmad. Ka soojakraade polnud sugugi palju – vaid 8 kraadi. Võistlus toimus paduvihma käes ning nähtavus oli minimaalne. Terve sõit oli tunne, et kui teen ühe järsema liigutuse, võin kukkuda. Kuigi startisin nurjunud kvalifikatsiooni tõttu tagapool, siis võistluse ajal suutsin tänu stabiilsele sõidule mitme koha võrra tõusta ja poodiumile tulla.

Mis oli raskeim hetk sel aastal?

Ühel etapil juhtus nii, et mu rattale sattus alla praakrehv ning pealesõiduringil sain aru, et midagi on valesti. Kui boksi sisse tulin, siis mõistsin, et ei jõua enam rajale ega sõitu kaasa teha. Tol hetkel oli seda väga keeruline aktsepteerida, kuna ettevalmistus oli pikk ja terve nädalavahetuse jooksul oli hoog väga hea. Teadsin, et kaotan väga palju punkte. Võimalik, et just seetõttu jäin ma hooaja esikolmikust välja.

Kes on olnud sinu suurim abiline?

Minu suureks abiliseks oli minu tiim Motoxracing by S97 YRT Itaalias ja sealsed mehhaanikud. Kuigi tulen teisest riigist, suhtusid nad minusse nagu enda omasse ja aitasid mind nii palju, kui võimalik. Samuti aitas mind sel aastal väga Margus Leesmaa, kes on Aravete kardiraja haldur. Mul oli suve jooksul võimalik Aravetel väga palju trenni teha ja areneda.

Anastassia Kovalenko, foto Karli Saul.

Kes on su suurim fänn?

Eelkõige püüan olla iseenda suurim fänn. Kuna ma ehitan oma kärjääri põhimõtteliselt täiesti iseseisvalt, siis on oluline jääda alati endale kindlaks ning endasse uskuda. Muidugi on ka mu pere minu suurimaks fänniks, kuigi nad suhtuvad siiamaani ringrajasporti teatud eelarvamustega ning kardavad minu pärast. Kuid siiski tunnevad nad mu tulemuste üle uhkust.

Mida plaanid järgmisel aastal?

Järgmise aasta plaanid on veel lahtised, kuid kindasti soovin jätkata rahvusvahelistel võistlustel. Samuti sooviksin võistelda Eestis. Tihtipeale on probleemiks see, et Eestis puudub õige võistlusratas või siis langeb kalender kokku rahvusvahelise võistluskalendriga. Olen viimased aastad sõitnud 300-kuubikuliste ratastega ning soovin sama kubatuuriga jätkata.

Teele Raja
Teele Raja

Kiireim tüdruk krossirajal Teele Raja

Teele Raja võitis naiste arvestuses teist aastat järjest Eesti karikavõistlused motokrossis. Ta tegi kaasa kõik etapid ning käis juunis end proovile panemas ka ühel Soome karikavõistluste etapil.

Mis on sinu eelmise hooaja suurim võit ja ägedaim hetk?

Arvan, et minu eelmise hooaja suurimaks võiduks võib lugeda järjekordset võitu hooaja kokkuvõttes, see on minu jaoks taas üks suur saavutus. Kindlasti tuli see tänu kõikidele võitudele hooaja jooksul, vahet pole, kas jäin esimeseks, teiseks või kolmandaks, iga pingutuse üle saan uhke olla, kuna pidin selle saavutama teistmoodi kui varem.

Kõige ägedam hetk oli kindlasti MMM-il, kui võtsin ükssarve kostüümis holeshot’i ja püsisin päris tükk aega ees, kuni tegin apsaka.

Mis oli raskeim hetk sel aastal?

Raskeim sõit oli Soomes, kuna see oli täiesti uus kogemus. Seal on Eestiga võrreldes palju tugevamad konkurendid. See oli väga harjumatu. [Teele oli juuni keskel toimunud Soome karikaetapil 22 naise seas viies.]

Aga raskeimaks hetkeks võib lugeda mu motivatsiooni langust. See muutis võistlused ja treeningud minu jaoks üpris raskeks, aga soov hooaeg lõpetada oli alles, seega sisimas ma ei suutnud alla anda.

Õppetund, mille võtad sellest hooajast kaasa edaspidiseks?

Pisiõppetunde oli palju, aga üldpildina vaadates võib öelda, et üksi on sellise spordiga raske hakkama saada.

Kes on olnud sinu suurim abiline?

Minu suurim abiline alates nullist on olnud minu issi, ma arvan ka, et suurim fänn, kindlasti ka veel Loree Roots.

Mida plaanid järgmisel aastal?

Järgmise aasta plaanid on veel lahtised, aga sisimas sooviksin rohkem välismaa poole liikuda, alustuseks naaberriikidesse. Soome oli hea tõuge Eestist välja, see avardas mu silmaringi ja võin öelda, et mul tekkis huvi rohkem näha, mis väljaspool Eestit toimub.

Hanna Anton
Hanna Anton

Enduro karikavõitja Hanna Anton

Hanna Anton on proovinud kõige erinevamaid alasid nagu lumelaud, suusatamine, tänavu ette võetud esimene endurovõistlus viis ta naiste klassis karikavõiduni.

Mis on sinu eelmise hooaja suurim võit ja ägedaim hetk?

Ma arvan, et kogu hooaeg, sest esialgu oli ju plaanis proovida ainult üks võistlus ja kogemata läks nii.

Mis oli raskeim hetk sel aastal?

Euroopa meistrivõistlused Madonas. Pean ennast täitsa algajaks ja ma ei saanud arugi kui ma järsku juba Lätis stardis olin. Vahetult enne minekut tekkisid mu tsiklil veel tehnilised probleemid ja pidin võõra tsikliga võistlema. [Hanna katkestas Madonas mõlemal päeval.]

Õppetund, mille võtad sellest hooajast kaasa edaspidiseks?

Vaata, äkki saab ringiga, mitte ära puuri otse mülkasse. 😆

Kes on olnud sinu suurim abiline?

Minu issi ja siis Renx (Rene Jerbach) ka.

Kes on su suurim fänn?

Vanemad.

Mida plaanid järgmisel aastal?

Mingit kindlat plaani üldse ei ole, vaatan alles, mis saama hakkab.

Tekst Helen Urbanik.

Fotod Karli Saul, Rene Lehiste, sõitjate erakogud.