Maria Saluste: “Ringrajasõit lihtsalt meeldib mulle!”

Maria Saluste on 14-aastane ringrajatüdruk, kes tõusis juuni lõpus Soome meistrivõistluste avaetapil klassis MiniGP poodiumile. Tekst ja fotod Helen Urbanik.

“Olin 3–4-aastane, kui esimest korda ATV-d proovisin,” meenutab Maria. Isa Olev Saluste peab Jäneda lähedal ATV- ja safarikeskust, on ise võistlusi korraldanud ja võistelnud, tema vanatädi (Õilme Kukk) aga tegeles omal ajal ringrajasõiduga. Temast selle pere motopisik alguse sai.

Marial tulid tiirud koduesise tiigi jääl päris hästi välja, järgmiseks sõiduvahendiks sai 110-kuubikuline roheline Hiina ATM, millega ta puude vahel kaheksaid joonistas.

Kui Marko Rohtlaan nelja aasta eest Pärnus lastele ringrajatreeninguid tegema hakkas, oli Maria seal kohal nagu viis kopikat. Nii kaugelt käis Pärnus peale tema treenimas ainult Fred Erik Merivälja, kes elab Tallinna külje all Peetris.

Maria on läbi käinud pocket-bike’ide reha alt, nagu Rohtlaan seda nimetab, ja ringrajasõidu juurde püsima jäänud. Pisikesed Hiina päritolu rattad lagunesid tihti, lisaks oli tilluke sõiduk 10-aastase tüdruku jaoks natuke liiga väike. 

Järgmine klass, Honda NSF 100 oli talle käepärasem. Pikka aega sai kord nädalas, peale koolipäeva lõppu Audenteses vanematega Pärnus trennis käidud, sealt õhtul koju Jänedale sõidetud. “Päris vaevarikas,” tunnistab ema Ene Saluste. 

Maria põhilised trennikohad on Aravete, mis jääb kohe kodu lähedale, ja Rapla kardirajad. Varem käidi seal suveperioodil peaaegu iga päev, sest nagu isa ütleb, kippus õpitu Marial kiiresti ununema.

Sõidab seni, kuni endale meeldib

“See lihtsalt meeldib mulle,” vastab Maria küsimusele, mis teda ringrajasõidu juures paelub. Vanematega on kokkulepe, et peale tütrele midagi sundima ei hakata ja ta tegeleb alaga niikaua, kui endale meeldib.

Maria käib spordikallakuga Audenteses, nii ei pea ta üldfüüsiliseks ettevalmistuseks lisatrenni tegema. Vabal ajal armastab tüdruk hoopis joonistada.

Ringrajal on ta arenenud omas tempos, kogudes tasapisi julgust ja arendades oskusi. Aga kilomeetreid tulebki palju koguda, muidu meistriks ei saa. 

100-kuubikuline Honda tundub praegu käepärane ja mõnus sõita. Maria on pikka kasvu ja temast väiksematel konkurentidel on eriti kurvilisematel radadel eelis – niipea, kui Maria käigu vahetamiseks rattalt püsti tõusma peab, kaotab ta aega. Sellest hoolimata parandas ta näiteks Kemoras eelmise aastaga võrreldes enda aega 4 sekundi võrra ja  Eesti meistri Hugo-Brent Freimanni eelmise aasta tulemusest jäi puudu 0,8 sekundit.

Eesti ja Soome, edasi Euroopa

2018. hooaeg jäi Marial kukkumiste tõttu poolikuks. 2019. aastal oli ta Soomes viies ja Eestis seitsmes. Sel aastal on samuti sihiks Soome ja Eesti meistrivõistlused. Soomes on veidi rohkem sõitjaid, osad neist käivad ka Euroopas võistlemas, konkurents arendab. Samuti toimub rohkem etappe erinevatel nii ring- kui kardiradadel.

Tänavusel Soome avaetapil Kemoras võitis Maria mõlema sõidu oma klassi stardi. Esimese sõidu lõpetas tütarlaps Luukas Klemetti järel teisena, teises sõidus juhtis neli ringi ja siis möödus Luukas Mariast. Ülejäänud võistlus vahetati kogu aeg omavahel kohti ja lõpus võitis Luukas 0,1 sekundiga. Isa arvab, et sõidu liidriks olemist tuleb Marial veel õppida.

Ühe eeskujuna nimetab Maria Kirsi Kainulainenit. Soomlanna on sõitnud soolotsiklil nii ringrajal kui jäärajal ja oli aastatel 2015–2017 maailmameistri Pekka Päivärinta korvitüdrukuks. Aga ka meie oma Anastassia Kovalenko tuules on Maria rajal paremaid trajektoore otsinud. Üheks tüdruku suureks õpetajaks on veel Eesti ringraja raudvara Tarmo Tempel.

Marial on kolm õde. Kaks vanemat ja noorem Margaret, kes on võistlustel alati kaasas ja kuigi ta peale esimest proovimist ise sõita ei tahtnud, on huvi nüüd väga suureks kasvanud. 

Suurem, 300-kuubikuline ratas on Marial samuti olemas, mida ta katsetab, kuid võistlema sel aastal suuremas klassis veel ei hakka. Kui suuremale rattale üleminek tuleb, teab Maria juba varasemast kogemusest, mis tunnet ta sellelt otsima hakkab. Tulevikus tahaks ta lisaks Eestile ja Soomele vaadata Saksamaa või Itaalia poole, kus ehk ka tüdrukuid rohkem stardijoonel.

Maria Saluste on järgmisena võistlustules 18. juulil Pärnus auto24ringil toimuval Eesti ringraja meistrivõistluste avaetapil. Lähemat infot võistluse kohta leiad siit: https://msport.ee/events/motoringraja-emv-i-etapp-3/

Maria Saluste fännileht Facebookis: https://www.facebook.com/MariaSaluste77/