Vasalemma võõrustas vanu traielitsikleid (VIDEO)

1. ja 2. augustil põrisesid Vasalemmas vanad traielitsiklid, millest vanim oli lausa aastast 1947. Sõbralikus õhkkonnas peeti maha võistlus Vasalemma Trial Classic 2020.

Rallikrossi raja äärde ja selle lähedusse oli ehitatud 9 etappi, mida tuli kummalgi päeval läbida kaks korda. Võisteldi kolmes raskusastmes. Suurem enamus võistlejaid olid Soomest. Algselt pidigi võistlus kuuluma Soome MV sarja, kuid koroonast tingitud põhjustel otsustati sel aastal siiski pisut väiksem võistlus korraldada, seda enam, et valdavalt oli võistlejate vanus 60+ ning vanim lausa 80. aastane. Rõõm oli rajal näha ka mitut eestlast, kes soomlaste kõrval paistsid lausa noormeestena. Esimese võistluspäeva õhtul võeti ette ühine külaskäik Turbas asuvasse Eesti ainsasse mootorispordi muuseumisse MOMU.

Aga miks toimus võistlus just Vasaemmas? Vasalemmat võib pidada Eesti mototraieli hälliks. 1963. aastal toimus seal esimene ametlik traielivõistlus ning aasta hiljem juba esimesed Eesti meistrivõistlused. Kui samal ajal sõideti nö avatud maailmas traielit spetsiaalselt selleks spordialaks tehastes toodetud tsiklitega, siis Eestis sõideti alguses valdavalt tavaliste tänavasõidu -ja krossitsiklitega. Hiljem, 70ndate keskel hakkasid osavamad mehed althõlma hangitud jooniste ja piltide järgi juba ise tsikleid ehitama. 80ndate lõpus, kui käisid ettevalmistused iseseisvumiseks, asi Eestis kahjuks soikus. Naabrite lätlaste juures oli asi pisut parem. Entusiastid hoidsid asja elus ning just tänu neile taaselustati traiel ka Eestis, jälle Vasalemmas. 4. ja 5. septembril 2006, peale enam kui 25 aasta pikkust pausi toimus seal taas võistlus. Sellest alates on Vasalemmas pea igal suvel korraldatud tänapäevase traieli võistlused. Nii ka tänavu. Juba 22. ja 23. augustil toimuvad seal Eesti ja Balti MV etapid.

Loodetavasti on järgmiseks suveks kurjast pisikust võitu saadud ning siis on lisaks Soomele veel teistestki riikidest soliidses eas härrasmehi uhkete tsiklitega külla tulemas.