Maria Saluste: “See aasta on parim, mis mul on olnud”

MiniGP klassis kõik poisid selja taha jätnud ja nii Eesti meistriks kui Soomes poodiumile tulnud Maria Saluste (14) ütleb, et edukas aasta nii õpetas palju kui näitas, et palju on veel õppida.

Klass: MiniGP

Eesti meister 2020

Tsikkel: Honda NSF 100

Klubi: Suzuki Team Estonia

Number: 77

Millised olid su plaanid enne hooaja algust ning kas neid tuli pandeemia tõttu palju muuta?

Hooaja algul oli minu soov tullla kas või korra poodiumile, aga tuleb välja, et läks paremini. Minu plaanid ei muutnud väga palju pandeemia pärast, sain lihtsalt rohkem trenni teha. Kõik hooaja alguses Eesti ja Soome kalendris olnud sõidud siiski toimusid, tahtsin sõita mõlemas sarjas nii palju võistlusi, kui võimalik.

Milline oli su selle aasta parim võidusõit? Kõige keerulisem?

Minu selle aasta parim sõit oli hooajal esimene võistlus Kemoras, kus Luukas Lemettiga pidasime maha kaks tõsist lahingut ja mõlemal korral jäin teiseks. Kõige keerulisem, arvan, et oli Bikernieki, sest mulle ei sobi kardirajad, kuna olen päris pikka kasvu ning mul hakkavad põlved valutama, ka ei olnud ma sellel rajal varem sõitnud.

Mida arvad Pärnu ringrajast? 

Pärnu rada on kiire ja suhteliselt lihtne, kui võrdlen Soome radadega. Viimastel aastatel olen Pärnus saanud vähe harjutada, loodetavasti see muutub järgmisel aastal.

Räägi veidi oma taustast — kui kaua sa oled võidu sõitnud ja millised on seni olnud sinu tipphetked?

Alustasin mootorrattaga sõitmist viis aastat tagasi, kui olin 9-aastane. Alustasin Vihurmotos, kus esimene aasta sõitsin pocketbike´dega ja edasi hakkasin sõitma MiniGP klassis. 

Olen aasta-aastalt saanud juurde sõidujulgust, minu jaoks ei ole tulemused tulnud kiiresti ja äkki. Sellele aastale tagasi vaadates võin öelda, et terve see aasta oli minu tipphetk. See aasta oli parim, mis mul siiani on olnud. See aasta on mulle palju õpetanud ja samas olen ka aru saanud, kui palju on veel õppida.

Mis sulle võidusõidu juures kõige enam meeldib? 

See adrenaliin, mis tekkib, kui sa sõidad, on lihtsalt mõnus. Sa saad tunda seda kiirust endas, sa oleksid nagu üks oma mootorrattaga.

Millised on plaanid järgmiseks hooajaks?

Kuna ma olen 14, pean minema järgmisesse klassi: SuperSport300. Loodan et saan järgmisel hooajal palju treenida ja harjutada 300-ga sõitmist.

Maria Saluste: “This was the best year ever”

Maria Saluste (14), who left all the boys behind in the MiniGP class and came to the podium both in Estonia and in Finland, says that a successful year both taught a lot and showed that there is still a lot to learn.

Class: MiniGP

Estonian Champion 2020

Bike: Honda NSF 100

Club: Suzuki Team Estonia

Number: 77

What were your plans before the beginning of the season and did you have to change

them much because of the pandemic?

At the beginning of the season, I wanted to come to the podium at least once, but it turns out that I achieved more. My plans didn’t change much because of the pandemic, I just got to do more training. All the races on the Estonian and Finnish calendars that were announced at the beginning of the season took place, I wanted to race as many races in both series as possible.

What was the best race for you this year? The most difficult?

My best race of the year was the first race of the season in Kemora, where Luukas Lemetti and I had two tight battles and I was second on both occasions. The most difficult race, I think, was Bikernieki. Karting tracks don’t really suit me, because I am quite tall and my knees are starting to hurt, also, I had not ridden on this track before.

How do you like the track in Pärnu?

The Pärnu track is fast and relatively easy when compared to Finnish tracks. In recent years I have not been able to practice much in Pärnu, hopefully, it will change next year.

Tell us a little about your background — how long have you been racing and what

have been the highlights thus far?

I started riding a motorcycle five years ago when I was 9 years old. I started in Vihurmoto, where I rode pocket bikes for the first year and then started riding in the MiniGP class.

I have gained more courage from year to year, for me, the results have not come quickly and suddenly. Looking back on this year, I can say that this whole year was my highlight. This year was the best I have ever had. This year has taught me a lot and at the same time, I have realized how much more there is to learn.

What do you enjoy most about racing?

This adrenaline rush when you ride is just enjoyable. You can feel that speed in yourself, it is as if you were on with your bike.

What are your plans for the next season?

Since I’m 14, I have to go move on to the next class: SuperSport300. I hope to be able to train a lot and practice riding the 300 next season.