Eesti ringrajaklubid: Biker24 Motospordiklubi

Ringrajasõitjaid koondavaid klubisid võib Eestis hetkel üles lugeda ühe käe sõrmedel, kuid nende väheste eesmärgid on sellest hoolimata suured. Biker24 Motospordiklubi on üks selliseid, kes soovib heade tulemuste kaudu ala populariseerida.

Kohe asutamise aastal 2015 tegi Biker24 Motospordiklubi Eesti ringraja ajalugu, võites suure osa tiitlitest, mis võimalik: 

Parim motoringraja klubi Eestis. 

Parim motoringraja tiim Eestis.

Parim motoringraja tiim Baltikumis.

Superstock A 600 I koht (Kristjan Sepa).

B1200 I koht (Allan Meriküla).

Superstock B 600 II koht (Kristjan Karu).

Biker24 C-klass II koht (Erki Anto).

Pärast suurt triumfi järgnesid mõned vaiksemad aastad. Kuid möödunud hooajal hakkasid Biker24 read ringrajal taas täienema. Toomas Tomson oli Superbike klassis Balti arvestuses kolmas ja Eesti meistrivõistlustel neljas. Rannus Ervin tuli B1200 klassis nii Eesti karikavõistlustel kui Balti arvestuses kolmandaks.

Istume klubi eestvedaja Marko Piirlaidi ja Rannus Erviniga südatalvel Biker24 motokaubamaja teisel korrusel ja räägime klubi tulevikuplaanidest.

2020. hooaja alguses võeti klubi tegevus uuesti käsile ja Piirlaid usub, et liigutakse õiges suunas. “Teeme seda sellepärast, et motosport meeldib meile,” ütleb ta. “Tahame, et ala populaarsus kasvaks ja just ringrajale jõuaks rohkem inimesi.”

Biker24 on kaubamärk, mis enamikule mootorratastega kokku puutunud inimestele tuttav. Ühe Eesti suurema motokaubamaja kollektiivi teadmisi ja kogemusi kiirenduse ja ringraja valdkonnas saab mõõta mitte aastate, vaid aastakümnetega. Inimestele, kes alaga alles alustavad, on Biker24 kindlasti üks neid, kes oskavad nõu anda.

Harrastajad ja noored on kaks sihtrühma, kellega ringraja populaarsuse tõstmiseks tuleb kindlasti tegeleda. “Visioon on, mida tahame saavutada ning kuidas aidata uutel tulijatel alustada, kuid asjad on alles töös ja täpsemalt rääkida veel ei saa,” märgib Piirlaid. 

Meeskonnata võitjaks ei tule

Ervin lisab, et koges sel hooajal omal käel, kui oluline on ühine tegutsemine ning see, et sul oleks mentor või treener, kellelt nõu küsida. “Soome etapile jõudmine oli ühel hetkel küsimärgi all, kui mu buss katki läks, aga Marko oli kohe valmis klubi bussi laenama. Kui Soome etapile läksime, oli vaja vihmarehve, ja siin olid need kohe riiulist võtta,” räägib Ervin. “Vihmakate kasutamine Alastaros lõppes küll suure fiaskoga, aga see on omaette jutt…” 

“Ilma meeskonnata võitjaks ei tule,” ütleb Ervin. “Üksi olles pead kõike ise tegema, klubist saad aga nii palju tuge. Mentaalne pool ja taustajõud on väga olulised.” 

“Minu eelmise aasta edu taga oli paljuski klubi,” lisab ta. “Aga sel aastal tahan kindlasti veel enamat saavutada.”

Ervin tuli kevadel rajale pärast 7-aastast vaheaega ja veetis Audruringil treenides hulga tunde. “Üksi sõites võib selguda, et oled lõpuks aeglasem, kui alustades,” räägib ta. “Hakkasime mitmekesi sõitmas käima, alguses vedas üks, siis teine, ja sellest oli ringiaegade paranemisel kohe abi.” Pisut õnnestus oma kogemusi noortelegi jagada ja tulevastele staaridele eeskujuks olemine andis hea tunde.

Vajadus treeneri järele ei ole kusagile kadunud ning nii Piirlaid kui Ervin usuvad, et klubi suudab selle inimese leida, kes aitab liikmete sõiduoskusi lihvida. 

Nad mõlemad julgustavad harrastajaid rajale tulema – ringrada võib küll tunduda kallis või keeruline, kuid see mulje on petlik. “See, kes rajal sõita oskab, on kindlam liikuja ka tänaval,” kinnitavad mõlemad. 

Sama veendunud on nad ka selles, et vanemad võiksid kiiruse huvilisi lapsi julgemini rajale proovima lubada: keda kiirus ja mootorrattad huvitavad, võiks põhioskused kindlasti rajal omandada, mitte liiklusesse katsetama minna. 

2021 stardirivi

Hooajal 2021 võib Biker24 Motospordiklubi ridadest leida järgmised võistlejad:

#954 Andry Blank (Superbike), 

#100 Rannus Ervin (B1200), 

#166 Andres Tammsaar (B1200), 

#171 Raido Leenpalu (B1200), 

#21 Silver Kuusk ja tema veel selgumisel olev paariline külgvankrite klassis, 

#4 Fred Erik Merivälja (Supersport 300), 

ja loodetavasti veel mõni sõitja.

Siiski ei ole Biker24 Motospordiklubi huvi üksnes ringrada. Klubiga on seotud kaks noort krossisõitjat Frankie Lvovs ja Theo Kolts. Ainulaadselt kuulub klubi ridadesse ka Eesti parim stuntrider (mootorrataste kaskadöörisõitja / trikisõitja) Dmitri Jagovkin. 

Piirlaid kinnitab, et Biker24 Motospordiklubisse on oodatud kõik huvilised, mitte ainult sõitjad. Ühist tegevust jagub kindlasti igaühele.

Sõitjad klubist

Silver Kuusk: “See on minu jaoks uus ja väga põnev koostöövõimalus. Kindlasti lisab see ka klubile mitmekesisust, sest varasemalt pole Biker24 Motospordiklubi ridades külgvankri ekipaaži olnud.”

Rannus Ervin: “Kui eelmisel suvel kui oli minul ja Andres Tammsaarel vaja Soome Alastaro etapile minna, siis minu buss läks katki. Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem. Helistasin Markole (Biker24), kas oleks võimalik klubi bussiga, mis tegelikult on nende ettevõtte tööbuss, Soome võistlusele minna. Marko ei mõelnud hetkegi ja ütles, et kui klubi sõitjatel vaja, siis tuleb anda. Nad saavad need paar päeva oma väikse bussiga ka asjad aetud, aga peaasi, et sõitjad saaks Soome. Õnneks sain viimasel hetkel oma bussi korda ega pidanud Biker24 bussi võtma, aga hea oli tunne, et sind toetatakse ja ollakse valmis isegi oma tööd ümber kujundama, et klubi sõitjad saaks kõik, mis võimalik. 

See on vaid üks väike näide, aga küünarnukitunne on Biker24-s selgelt olemas ja see annab mulle sõitjana lisa kiirust ja enesekindlust.”

Vaata lähemalt: www.facebook.com/B24motosport