HelenUrbanik_15082020_ENKV_Pitbike_III_etapp_Linnamae_759_v

Kuidas teha algust motokrossiga?

Motokross on spordiala, kus võisteldakse suletud maastikuradadel. Tegemist on füüsiliselt väga raske alaga, kus võistlused toimuvad peaaegu igasugustes ilmastikuoludes.

Motokrossiga alustamiseks pole kunagi liiga hilja – sellega võib algust teha juba alates 4 eluaastast, kuid on ka neid, kes on võistlemisega alustanud alles 16-17 aastaselt.

Millal on õige alustada?

Mootorrattasõiduga võib alustada juba alates 4 eluaastast. Esmaseks eelduseks on iseseisev sõit abiratasteta jalgrattal. Kõige väiksemad tsiklisõitjad koguvad ennekõike sõidukogemust ning enam pööratakse tähelepanu ohutusele nagu näiteks gaasi andmisele, pidurdamisele ning õigetele sõiduvõtetele. Sõidetakse lihtsal ning tasasel rajal.

Mõne arvamuse kohaselt on õige aeg krossisõiduga alustada 7-8 aastaselt, mil laps juba kontrollib oma liigutusi ning sõitmisel hakkavad mõtteseosed tekkima.

Last ei tohiks kindlasti ajada tsikli selga, vaid lapses endas peab olema tahe spordialaga algust teha. Motokrossiga tegeledes võiks laps tunda, et ta suudab seda hästi sõita ning häid tulemusi saavutada, oskab juhtida ning kontrollida olukorda ning tunneb, et kuulub rühma, kus on teistega samad huvid.

Kuidas saada heaks sõitjaks?

Selleks, et saada heaks krossisõitjaks, on vaja lisaks suurepärasele füüsisele oskust oma vaimu juhtida. Lastespordi uurijad on kindlaks teinud, et soovitatav on tegeleda 60-80% ulatuses üldkehalise ettevalmistusega ja ülejäänud aja spetsiaalse treeninguga ehk tsikliga rajal sõitmisega.

Väikeste krossisõitjate puhul on keskendumine protsessile märksa tõhusam kui keskendumine tulemustele. Ebaõnnestumised käivad alati asjaga kaasas ning neid tuleks võtta kui loomulikku osa ning premeerida tuleks ennekõike pingutust.

Kuidas lapsevanemana toetada väikest krossisõitjat?

Lapsele on vanemad suureks eeskujuks ning nende käitumine peaks eelkõige olema toetav. Motokrossi võistlustel tasuks vanematel olla enesekindlad, rõõmsameelsed ning kaasaelavad. Sõidu ajal märkab laps kindlasti oma vanemate käitumist raja ääres, mistõttu võiks see olla lapse jaoks julgustav.

Kindlasti on paljud lapsevanemad puutunud võistlustel kokku liialt pabistava lapsega. Selleks on olemas erinevaid leevendusi. Esmalt tasuks luua treeningtingimused võimalikult lähedased võistlustingimustele. Teiseks on abiks, kui lapsele kinnitatakse, et ta on ennekõike isiksus, kes on juhtumisi ka krossisõitja, mitte vastupidi. Tasub lapsele selgitada, et igasugune ebaõnnestumine on loomulik ning kõige olulisem ei ole mitte tulemus, vaid protsess ning et tegevus on lapse jaoks meeldiv.

Kui lapsel on tahe motokrossiga tegelema hakata, kuid vanematel puudub eelnev kogemus, siis tasub vaadata EMFi kodulehelt endale kõige lähemal asuv motoklubi ning nendega ühendust. Muidugi võib ka otse EMFis uurida ja siit juhatatakse juba õigete inimesteni.

,