Erkki Krünberk

C-klassi sõitja Erkki Krünberk sai motospordi armastuse kaasa kodust. Nagu paljud teisedki, jõudis ta suurele ringrajale kardirajal toimunud rajapäeva kaudu.

Sünniaeg: 12.05.1986

Tsikkel: Yamaha R1 2007

Võistlusnumber: 824

Klubi: Vihur Motosport

Klass: C

Saavutused: Auto24ring 01.09.2018 EKV 3. etapp Vihur Rahvaliiga 2. koht, Bikernieki 23.08.2020 EMV/EKV 3. etapp C-klass 3. koht

Kuidas jõudsid ringraja juurde ja kuidas on su võidusõitja tee kulgenud?

Tulen perest, kus motosport on au sees olnud ja pisik ka endale üsna maast madalast külge hakanud. Küll aga olen ringraja juurde tulnud alles mõned aastad tagasi, kui sai uuesti endale tsikkel soetatud. Mulle meeldib tsikliga kiiresti sõita, mitte kulgeda, ja selleks, et seda võimalikult hästi teha, võtsin osa Vihur Moto poolt korraldatud rajapäevast ning seal sai koheselt selgeks, et see on asi, mida ma tahan teha. 

Sealt edasi tuleb tänada ühte lähedast inimest, kes korduvalt kutsus mind sõitma Pärnusse auto24ringile. Algul oli mingisugune aukartus selle raja ees, sest seal olid kiirused ja olud juba natuke teised, kui Aravete kardirajal, kus ma esimese ringraja kogemuse sain. 

Minu motosportlase tee ei ole olnud väga roosiline. Esimene aasta algas küll paljulubavalt, kuid teise aasta esimesel etapil saadud kipsis käe tõttu tuli teine hooaeg vahele jätta. Motospordi juures on oluline pidevalt sõita, et tunnetus ära ei kaoks. Eks mul tuligi siis kolmanda aasta käigus jälle otsast peale hakata. Üldiselt olen väga rahul. Olen suutnud poodjumikohtadele sõita ning mis peamine, sellest kõigest rõõmu tunda. 

Milline on su elu parim võidusõit? Kõige keerulisem?

Hetkel sõidetud sõitudest saan kindlasti lugeda parimaks 2020 hooaja eelviimase etapi Lätis Bikernieki ringrajal. Kahtlemata oli see ka kõige keerulisem sõit. Bikernieki rada on oma olemuselt pigem ohtlik ja seal ruumi eksimusteks väga ei ole. 

Olin seal täiesti esimest korda ning võistlussõit tuli sõita vihmarehvidega, mida ma tegin ka esimest korda. Põhimõtteliselt läksin katsetama, et vaatame, mis saab, kuna varasem kogemus puudus täiesti ja kõikvõimalikud teadmised olid ainult teoreetilised. Küll aga sai üsna kiiresti selgeks, et kannatab sõita küll ja suutsingi sõidu 4. kohaga lõpetada. Selle sõidu teeb minu jaoks natukene eriliseks veel asjaolu, et omade autasustamisele kaasa elama minnes tuli suure üllatusena ka endal poodjumile astuda. Nimelt oli meie sõidus minust eespool olnutest üks 600 klassi ratas. Kuna sõit oli väga pingeline ja ärevus suur, siis see väike asjaolu jäi mul tähele panemata. Seega lõpetasin sõidu kolmanda kohaga. See sõit pakkus mulle seinast seina igasugu erinevaid emotsioone. 

Milline on su lemmikrada?

Kuna ma väga paljudel erinevatel radadel veel sõit ei ole saanud, siis on hetkel lemmikuks kindlasti Audruring. Ootan huviga Soome radadega tutvumist ning kindlasti lähematest veel Nemunringiga. 

Mis sulle võidusõidu juures kõige enam meeldib?

Kiirus ja adrenaliin. Ei oskagi seda võib-olla hästi lahti seletada, aga kiirus ja ehk siis piiri peal sõitmine on need põhilised asjad, mis meeldivad. Ma olen üsna võitluslik inimene ja see tunne, kui stardituled kustuvad ja sa pead nende kõikide teiste sõitjatega selle esimese koha nimel võistlema hakkama, see on midagi, mida naljalt mujalt ei saa. Ei saa mainimata jätta ka seda tunnet, kui pitlane-lt sõites jäävad maha kõik argimõtted. Pea läheb justkui tühjaks ja saad keskenduda puhtalt sõidule. 

Kes on on motospordis sinu eeskujuks?

Suurim eeskuju tuleb mulle kodust. Isarolli kandev mees nimega Lembit Loorits. Tema oli tegev küll teises distsipliinis, nimelt külgvankrite motokrossis. Tema käest sain oma motopisiku ning kodus vitriinkappides klaaside taga ilutsevad kümned karikad ja medalid panevad ikka pingutama. Mitte ei taha kehvemalt esineda.

Kas MotoGP või World Superbike?

Kui pean valima, siis MotoGP. Küll aga jälgin pingsalt ka World SBK ning World SSP sõite. 

Mida on vaja selleks, et ringrajal kiire olla? Kas sinul on see omadus olemas?

Ma ei tea, kas siin „imerohtu“ on, kuid tean, et kiirus tuleb kogemustega ning kogemused sõidukilomeetritega. Nii on mulle targemad ja kogenenumad sõitjad öelnud, kui olen sama küsimuse esitanud. Kindlasti on omajagu hulljulgust ja analüüsivõimet vaja. Tuimalt peale keerates võib asi vastupidiselt soovitule lõppeda. Leian, et siin peavad pea ja julgus koostööd tegema, et kiiresti sõita. Minul on need mõlemad eeldused olemas, tuleb ainult rajale jõuda.  

Mida teeksid võistluste korralduses teisiti?

Olen ühest tiitlist ilma jäänud, kuna korraldus jättis soovida, aga see selleks. Eks sellised asjad taanduvad inimeste tasandile. Ma arvan, et kõikide seotud inimeste korralik instrueerimine võiks olla midagi, mida annaks paremini teha. 

Millised on su plaanid 2021 hooajaks? Kus võistled, mis on eesmärgid?

Olen realistlik ja ulmelisi plaane ja eesmärke endale seadma ei hakka. Olen endale eesmärgiks võtnud hooajal kõik etapid kaasa sõita, kuna eelmine hooaeg jäi väga lünklikuks. Ja kindlasti on poodjum hooaja lõpus tulemuste osas eesmärgiks.