Lahkus Eesti motolegend Lembit Teesalu

Eesti motosporti tabas valus kaotus, kui meie seast lahkus mootorispordi korüfee Lembit Teesalu.

29. juulil 1945 Padisel Harjumaal sündinud tehnikahuviline Teesalu alustas motospordi algtõdede tundmist 1961. aastal tolleaegses Tööjõureservide motoklubis legendaarse Johannes Tomsoni juhendamisel. Kaks aastat hiljem saavutas ta juba esimese suure võidu, pälvides 1963. aastal NSV Liidu mootorratturite ringrajasõidu meistrivõistlustel noorte 50-kuubikuliste väikerataste klassis esikoha. Ajavahemikul 1965-1985 võitis NSV Liidu kõigi aegade edukaim ringrajasõitja neljas erinevas masinaklassis 30 medalit, neist 21 kuldset ja pälvis rekordilised 56 etapivõitu. 1970. a. V üleliidulisel tehniliste spordialade spartakiaadil võidutes ta 350-kuubikuliste sportmootorrataste klassis, võites veel kahel järgneval NSV Liidu rahvaste spartakiaadil kokku kolm esikohta, olles nelja spartakiaadikullaga edukaim ringrajasõitja.

Mitmel aastal kuulus ta NSV Liidu ringrajasõidu koondisesse ja sotsialismimaade Sõpruse karikasarjas kuulus talle võrride ehk 125 cm³ masinaklassis hõbemedal. Ida-Euroopa karikasarjas võidutses Teesalu kolmel aastal. Eesti meistrivõistlustel on ta võitnud 13 kulda ringrajasõidus, 1 tali- ja 1 motokrossis. Lisaks on Lembit kroonitud kolmel korral ringrajasõidus Balti meistriks ja vabariigi karikavõitjaks.

Legendaarsel Kalevi Suursõidul on vanameister võitnud ajavahemikul 1971-2004 rekordilised 17 esikohta, neist kaks vormelauto roolis (F-2 ja F-3). Teesalu on ainus tehnikasportlane, kes on Suursõitudel võidutsenud nii mootorratta sadulas kui vormelauto roolis.

Oma suuri kogemusi võidusõiduradadelt on ta jaganud ka meie noorsportlastele, kelledest ringrajasõiduäss Jüri Raudsik peab Lembitut oma teiseks isaks.

NSV Liidu meistersportlase normatiivi täitis ta 1967. aastal ja suurmeistri nimetus anti talle 1978. aastal. Kolmel korral, aastatel 1977, 1979 ja 1983 valiti Lembit Teesalu aasta parimaks tehnikasportlaseks.

2020 aastal avati Teesalu 75nda juubeli puhul Pirita-Kose-Kloostrimetsa stardipaigas motolegendi nimeline pink.

Eesti Mootorrattaspordi Föderatsioon ühineb kõikide motospordifännidega ja avaldab Lembitu lähedastele, sõpradele ja konkurentidele südamlikku kaastunnet.

Lembitu ärasaatmise aja ja koha kohta anname teada esimesel võimalusel.