Suri motokokkutuleku Jõgevatreff ellu kutsuja, legendaarne motohing Igor Ellisson

Eesti motorahvas on leinas. Aastaid kestnud kurnava haiguse tagajärjel suri Igor Ellisson (10. VI 1954 – 11.VII 2021). Ellisson on Eestis kõige pikema traditsiooniga motomatkajate kokkutuleku Jõgevatreff looja ja motoklubi Jõgeva MC asutaja.

Jõgeva vallas sündinud ning suurema osa elust Sadalas elanud Ellisson alustas motomatkamist juba 1970ndatel. Ta rändas mootorrattal Jawa läbi pea kogu toonase Nõukogude Liidu territooriumi Baltimaadest kuni Hiina piirini. Kui Eesti taasiseseisvus, viisid motomatkad Ellissoni lääne poole – Skandinaaviasse ja Kesk-Euroopasse.

Kodukohta Sadalasse rajas Ellisson mopeediklubi, mille liikmetele korraldas ta motomatku nii Eestis kui ka kaugemal. Näiteks sõitsid nad mopeediklubiga Jelgavasse ning ka Põhja-Soome.

1991. aastal võttis Igor Ellisson perega ette üle 1000-kilomeetrise motomatka Soome. Toona olid tema kaksikutest pojad Eigo ja Argo 12-aastased ning läbisid kogu matka vene mopeedidega Delta. Kohale jõudmiseks kulus neil päevi, sest mopeedid liikusid 40–50 kilomeetrit tunnis ning hulk aega kulus Ellisonil ka poegade sõiduvahendite remontimiseks.

1992. aastal peeti Igor Ellisoni eestvedamisel Peipsi järve ääres Rannal esimene Jõgevatreff, kus osales veidi üle saja motomatkaja. Aastatega muutus kokkutulek nii populaarseks, et nüüd osaleb sel sündmusel igal aastal umbes kaks tuhat motohuvilist üle kogu ilma. Kaugemad tulijad Jõgevatrefil on olnud näiteks jaapanlased. Osalejaid on olnud ka Kariibi mere saarelt Curacaolt ja Uus-Meremaalt.

Läbi ajaloo on Jõgevatreff väisanud ka Põltsamaad ja Tartut, kuid sündmuse koduks jäi siiski Kuremaa mõisapark.

Juba mitu aastat oli Igor Ellisson raske haiguse Sclerosis multiplex’i tõttu aheldatud ratastooli. Jõgevatrefi korralduse võtsid pärast Ellissoni haigestumist üle motoklubi Jõgeva MC tiimiliikmed. Klubi president on Igori poeg Eigo Ellison.

Tänavu peetakse Kuremaal rahvusvahelist motomatkajate kokkutulekut Jõgevatreff 30. korda. See leiab aset juuli viimasel nädalavahetusel, ikka Kuremaa mõisapargis. Suure motopeo asutaja ja kokkutuleku vaimne isa mõõdab juubelipeo toimumise ajal aga taevaseid radu.

Ellisson pälvis 2011. aastal president Toomas Hendrik Ilveselt Valgetähe V klassi teenetemärgi. Ta on Jõgevamaa Hõberisti kavaler ning on nimetatud Jõgeva valla aukodanikuks.