Raju HardEST enduro teise etapi võidu võttis Elary Talu

Uue hard enduro sarja HardEST enduro teine etapp toimus möödunud nädalavahetusel Jõgevamaal Sadalas. Seekord võttis võidu pigem tavaendurode spetsialist Elary Talu (KTM, Sõmerpalu MK).

Peakorraldaja Urmas Peegli sõnul kehtestas päästemet viimasel hetkel suurest tuleohust tingitud piirangud, kuid need suudeti täita ja võistlus edukalt läbi viia. 

Võistlus algas laupäeval Sadalas läbi hoonete ja muude põnevate takistuste kulgenud proloogiga, kui nelja tunni jooksul oli kõigil osalejatel võimalik sõita välja kiireim aeg. Aegade põhjal selgus järgmise päeva stardijärjestus – mida kiirem aeg, seda kõrgemasse viiesesse gruppi sõitja paigutus.

Proloogil teise tulemuse teinud Rene Jerbachi (KTM, KTM Racing Estonia) sõnul andis parem koht suure eelis, kuna sai vältida eessõitjate üleskeerutatud tolmu ja rajal tekkivaid järjekordi.

Proloogi parima tulemuse tegi sarja uus sõitja Miko Põder, kolmas oli Jerbachi klubikaaslane Aare Pere. Proloogi järel avanes kõigil võimalus kutsuda endast kuni kümme kohta parema tulemuse teinud sõitja välja duellile, et vastavalt võidule või kaotusele muuta kohta stardinimekirjas.

Kuna kaotada oli palju, leidus julgeid proovijaid vaid kuus paari. Sander Luiga (KTM, Tartu Enduro Klubi), kes ei suutnud tabada õiget hetke “puhta” ja kiire ringi tegemiseks, soovis oma 11. stardikohta parandada ja kutsus välja Elary Talu. “See oli siiski liiga suur suutäis,” tunnistas Luiga. “Talu kaebas küll, et tal on sõrm ja põlv haiged, aga kui rajale sai, olid tal kõik need valud ununenud.” Tänu kaotusele langes Luiga sootuks viiendasse stardirivisse, mida ta järgmisel hommikul Reastveres alanud võistluspäeval kibedalt kahetses.

“Tolmu oli nii palju, et ei näinud midagi. Esimene ring oli eriti raske. Teisest suurest mäest üritasin viis korda üles minna,” rääkis Luiga. Järgmised ringid läksid siiski juba libedamalt, kuigi neli tundi kestnud sõit “küpsetas” nii läbi, et taastumiseks kulus mitu päeva. Päris paljud sõitjad, näiteks Tajo Andressoo (KTM, Sõmerpalu MK) katkestasid, kurtes, et organism ei pidanud pingutusele vastu.

Tolm tegi liiga ka tehnikale, oli sõitjaid, kes vahetasid nelja tunni jooksul mitmeid kordi õhufiltreid. Palavuse vastu oli aga heaks rohuks tuhandeliitrine veetünn raja ääres, kust igal ringil kosutust sai.

Ka Jerbach tõdes, et teise päeva rada oli muljetavaldav: tõusud, lenksuni sooned, tolm, kõrvetav päike. “Nii mõnigi mees, kaasa arvatud mina, tuli paarist tõusust ratas käekõrval alla,” ütles ta. Temalgi oli raskusi neli tundi rajal vastu pidamisega. “Kaks ja pool tundi suutsin Talu tempos püsida, ta oli mul kogu aeg vaateväljas,” ütles Jerbach. Kuid viimased poolteist tundi oli tõeline “kannatamine”: kui alguses läbis ta kaksteist ringi, siis viimase pooleteist tunniga vaid kaks.

“Finišis olid kõik väsinud, aga õnnelikud,” võttis Jerbach vägeva võistluselamuse kokku. 

Vahejuhtumeid ei esinenud ning kõik said tervetena koju naasta, kinnitas ka peakorraldaja.

Pühapäeval võitis kiireimate klassis Gold Elary Talu (läbides 17 ringi), juunior Jürto Brauer (GasGas, Tartu Enduro Klubi, 16 ringi) suutis end kõva sõiduga teisele kohale sõita ja läks ühtlasi ka sarja liidriks. Kolmas oli Rene Jerbach (14 ringi). Bronze klassi kiireim (üldarvestuses koguni neljas) oli Karl Kuldkepp (Püssi MK) ja Silver klassi võitis Jürgen Jegorov (üldarvestuses viies, mõlemad 13 ringi).

Võistluse tulemused: http://timetrica.live.enymind.fi/live/

ja hooaja kokkuvõte: http://piksepini.ee/tulemused/hardest-enduro

Liikuvat pilti leiab Hard Enduro / Estonia YouTube kanalilt:

https://www.youtube.com/channel/UCv4ksPMvWbLwypx_CLR5MKw

Pildimaterjali fb-lehelt: https://www.facebook.com/HardESTEnduro

HardEST Enduro kolmas etapp toimub 25. septembril.

Fotod: Urmo Sibul