Eesti rahvuskoondis läheb homme enduro kuuepäevasõidu starti

Eesti koondis osales eile, Eesti motospordi 100. juubeli päeval 95. rahusvahelise enduro kuuepäevasõidu (ISDE) avamisel Itaalias.

Eesti koondise koosseisus võistlevad Toomas Triisa, Priit Biene, Elary Talu ja Jüri Triisa.

Esmaspäeval läheb Toomas Triisa (Husqvarna) rajale kell 08:06, Biene (Yamaha) 08:19 ning Jüri Triisa ja Talu (mõlemad KTM) kell 08:29. Päev tõotab tulla vähemalt 6:20 tunni pikkune.

Priit Bienele on ISDE, mida peetakse üheks raskemaks endurovõistluseks maailmas, võistlejana viies: „Esimesel päeval tahan mina selles karussellis pääseda võimalikult ette. Minu eesmärgiks on saada seekord kätte kuld ka rahvusmeeskondade sõitjate arvestuses ja see tähendab, et kiireimale sõitjale tohib kaotada kuni 10%. Ehk lähen igal pool endast suhteliselt maksimumi andma.”

Võistlusele eelnenud päevadel on sõitjad läbi käinud kõik kiiruskatsed ehk teinud mägedes üle 100 000 sammu ja kõndinud kokku üle 70 kilomeetri. Itaaliale omaselt leidub rajal väga kõrgeid tõuse ja langusi, kuid on ka põllukatseid ja jõepõhjades kividel kulgevaid radu. Paljudes kohtades on pinnas selline, mis suure sõitjate hulga (634 osalejat rohkem kui 25 riigist) all kindlasti tuhkjaks ja pudedaks muutub, ka tõotab praeguse palavusega katsete kohale tõusta tihe tolm, mis nähtavuse pea olematuks muudab.

„Esimesed kolm päeva on võrdlemisi lihtsad, aga neljas-viies päev tulevad kiiruskatsed väga rasked,” võttis Biene esmamulje kokku. „Katsed lähevad suure hulga sõitjate all kindlasti katki. Osad, mäekülgedel asuvad rajad, on väga suure kalde all ja nende läbimine saab keeruline olema.”

„Kui Eestis oleme harjunud, et rada põhimõtteliselt ei muutugi, siis siin võib ka ülesõit suure sõitjate hulga all väga auku minna. Aga pole muud, kui tuleb lihtsalt vastu pidada.”

Esmakordselt ISDE-l osalev Jüri Triisa ütles, et proovib eelkõige leida hea rütmi ja nautida võistlust nii palju kui võimalik. „Minu jaoks on siinsed mäed päris kõrged. Ja järskudel mäekülgedel asuvad katsed saavad päris tricky’d olema, aga arvan, et need on sõidetavad.”

Redmoto klubivõistkonnas asuvad võistlustulle Priit Raid (start kell 10:45), Ragnar Valdstein (11:02) ja Meelis Järv (10:52), kes kõik osalevad ISDE-l esmakordselt. Nad kavatsevad üritust võimalikult nautida, kuid tunnistavad, et ärevus on suur.

Priit Raid: „Tõusud on teravad. Allatulekud veel teravamad. Neljas-viies päev saavad ilmselt kõige raskemad olema.”

„Eks see näha ole, mis saab, aga ärevus on küll suur,” ütles Meelis Järv. Ragnar Valdstein, kes on rahvusvahelistel võistlustel klubikaaslastest rohkem osalenud, nii suurt pabinat ei tunne. „Aga rajad on tõesti huvitavad ja üritus tuleb vägev. Üritan võimalikult järgida Toomas Triisa õpetussõnu ja nautida sõitmist.”

Lähem info võistluse kohta lehel: fim-isde.com