Hard Enduro MM-etappil Poolas tuli Jürto Brauer 14. kohale

Rene Jerbach, Aare Pere ja Jürto Brauer osalesid möödunud nädalavahetusel Poolas toimunud Hard Enduro neljandal MM-etapil “Hero Challenge”, kus Jerbach tuli Pro klassis 35., Brauer Extreme klassis 14. ja Pere samas klassis 27. kohale.

Dąbrowa Górniczas toimunud võistluse rada nõudis vastupidavust ja häid tehnilisi oskusi. “Laupäeval toimunud 5 km proloogi rada oli põnev, jalutasime selle täismahus läbi ja nagu ikka nende Poola üritustega, korraldaja oli ikka kõvasti vaeva näinud,” rääkis Pere (KTM, KTM Racing Estonia). “Kui tavaliselt on “raskel” rajal üks kivisektor pikkusega 5-20 meetrit, siis sellel rajal oli selliseid 4 tükki ja kõige pikem ca. 700 meetrit! Sellist asja pole maailmas mujal näinud, seda teevad ainult poolakad.” 

Lisaks veel superenduro rada, ülesmäge palgisektsioon ja boonusena kurviga rehvisektor (ca 200 m), mis tundus Perele olevat kõige keerulisem proloogi rajal. Takistuste vahel oli metsasõitu, muda, Männikule sarnanev krossirada ja lisaks kõvakattega krossirada.

Pere startis proloogile kümnendana, mis tähendas, et rada oli puhas, teised sõitjad ei seganud väga, tolmu praktiliselt polnud, kuid teisalt polnud kivisektsioonides jälge veel ees ega krossirajal sooni ja läbimine sellevõrra raskem. Lisaks oli rada päris kõvasti kastetud ja krossirada muutus sellega kohati ülilibedaks. 

“Esimese sõidu tegin kindla peale suuremate vigadeta. Õnneks ei olnud rehvisektorit sisse pandud, kuna seal oleks tekkinud suurem ummik. Teisel katsel oli rada juba parem ja sai tunduvalt kiiremini sõita, kuid kaks sõiduviga kivisektorites tähendasid, et kaotasin päris kõvasti aega ja kohti,” rääkis Pere. Tulemuseks oli siiski pool minutit parem aeg kui esimesel ringil ja sellega pääses ta finaali 103. kohaga (120 pääsesid põhisõitu, 14 sekundit jäi veel varuks). 

“Kuna tahtsin head aega saada, pingutasin kõvasti ja kui sain sõidetud kaks ringi, pidin pikalt saunas mõnulema, et järgmiseks päevaks lihased lahti saada. Teine ring pingutasin nii palju, et kukkusin suht julmalt, aga hard enduro rammuga panin sama hooga edasi,” rääkis Jürto Brauer (GasGas, Tartu Enduro Klubi), kes sõitis Extreme klassis välja 74. stardikoha. Jerbach (KTM, KTM Racing Estonia) oli Proloogil Pro klassis 57.

“Põhisõidu rada oli 15 km pikk ja koosnes mitmest erinevast proovile panekust,” rääkis Jürto Brauer, “raske krossirada, suured, rasked tõusud, kust sai ainult kõrvalise abiga üles (isegi Prod!), ja erinevad Super Enduro takistused, alates kilomeetrisest kivide lõigust, lõpetades 500 meetrise rehvitakistusega.” Sõiduaega kolm tundi pluss üks tund viimase ringi lõpetamiseks.

Põhisõidu start oli nii tolmune, et ei näinud, kust rada läheb. “Rada oli väga intensiivne ja puhkemomenti polnud, hea hoog oli kogu aeg sees ja püüdlesin tagant ettepoole,” ütles Brauer. Viimasel ringil nägi ta veel paari enda klassi sõitjat ja et neist mööda minna, pingutas veel rohkem ja see tal õnnestus. “Sõidu lõpus olin nii väsinud, et jalad ei tahtnud enam kanda.”

Lõpptulemuseks Brauerile 14. koht Extreme klassis, kus oli 74 osalejad. “Esimese Hard Enduro MM-i saavutuse kohta võin rahule jääda,” hindas noor sõitja. 

“Esimese raske mäe peal oli suurem ummik ja õnnestus 30-40st võistlejast mööda saada vähe kõrgemat sõidujoont kasutades,” rääkis Pere oma kogemustest. “Tõukamist ja tirimist oli omajagu, aga see tasus ära ja peale seda olid võistlejate vahel juba korralikud vahed sees. Teravaid tõuse ja laskumisi oli rajal veel, aga kuna sõitjad olid juba hajutatud, siis need väga palju probleeme enam ei valmistanud.”

“Oli päris raske sõit ja minu jaoks täiesti omaette elamus olla maailma Hard Enduro tippsõitjatega samal ajal samal rajal ning näha, et kiirematel rajalõikudel on nendne tempos püsimine veel ebareaalne, kuid keerulisemates rajaosades on võimalik nendega juba ka sammu pidada 🙂,” lisas Pere.

Põhivõistlusel tuli Jerbach Pro klassis 35. ja Pere Experdis 27. kohale. Kokku oli võistlejaid 332, kellest ainult 245 said mingisuguse tulemuse kirja (ülejäänud katkestasid).

Võistluse detailsemad tulemused on leiatavad siit: https://wyniki.motoresults.pl/pl/2021/Rajdy/RM/FIM-Hard-Enduro-World-Championship-~-Hero-Challenge/e_3237

Video Jerbachi põhivõistluse ühest ringist: https://youtu.be/tDTTHVnsCJg

Foto: Hero Challenge