DSC_1848

Motoringraja finaaletapil Audrus võitis põneva Superbike’ide sõidu Garijs Rožkalns

Nädalavahetusel Porsche Ringil toimunud motoringraja Eesti ja Balti meistrivõistluste finaaletapi Superbike’ide sõidu võitis lätlane Garijs Rožkalns. Eesti meistriks tuli Šarunas Pladas Leedust, Hanno Velt kindlustas teise koha.

Garijs Rožkalns (Yamaha) murdis kolme kuu eest rangluu ja see oli tema esimene võidusõit pärast pausi. Rožkalns sai stardist väga hästi minema, aga mõne ringi pärast tõusis liidriks Hanno Velt (Aprilia, Vihur Motosport). Kuus ringi sõidetigi tihedalt üksteise kannul sellises järjestuses, kuid siis möödusid Veldist nii Rožkalns kui Pladas (BMW). “Esimene võit Pärnus näitab, et olen teel paranemise poole,” oli Saksamaa meistrivõistlustel osalev Rožkalns õnnelik.

Velt ütles, et on oma Aprilia seadistuse hooaja lõpuks viimaks paika saanud. Hommikul sõitis ta välja suurepärase aja 1.15,784 minutit. “Kuigi kolmas koht ei olnud see, mille järgi tulin, on palju suurem rahuldus kvalifikatsiooni aja üle, mis oli selle võistlusnädalavahetuse kiireim,” rääkis Velt. “Veidi kripeldab võidusõidu ebaõnnestumine liiga kõrge (1,7 bar) rehvirõhu tõttu. Rehv kuumenes üle ja hakkas alates kümnendast ringist kurvidest väljumisel libisema ja enam ei saanud vajalikku sirge hoogu.” Rožkalnsil oli sama rehviga rõhk 1,65 bar ja see toimis.

Kvalifikatsioonis üheksanda aja sõitnud Mait Vestel (Suzuki, Suzuki Team Estonia) sõitis Spinni kurvis soojendusringil rajalt välja ega saanud kahjuks võidusõidus osaleda. “Rajal pidi midagi maas olema, tsikkel läks nii kergelt alt,” ütles nördinud Vestel, kes ei saanud head punktiseisu paremaks vormistada ja pidi kokkuvõttes leppima 10. kohaga.

Eesti meistriks tuli etapil, kus jagati välja topeltpunktid, 110 punktiga Pladas, Velt on 79 punktiga teine.

Klassis Superstock 600 pakkusid ülipõneva duelli Jaanus Saarmaa (Suzuki, Suzuki Team Estonia) ja Kaiko Kolkanen (Yamaha, Vihur Motosport). “Läksin stardijärgses kurvis päris hulluks, pidurdasin kinni ja neli-viis meest said mööda. Ise arvasin, et Jaanus jääb täna peale, mul ei ole praegu nii palju võhma,” ütles Kolkanen, kes on mõned hooajad võistlusspordis vahele jätnud ja tuli nüüd hooaja viimasele etapile osalema.

Ka kvalifikatsiooni võitnud Saarmaal ei õnnestunud start, ta langes kolmandaks. Siis pressis ta mööda Leedu konkurendist, Paulius Lubasest (Yamaha) ja ründas kohe ka Jonas Stankunast (Yamaha) ning asus sõitu juhtima. “Aga minu üllatuseks läks Kaiko kaheksandal ringil minust mööda.” Võidusõidu teises pooles kadus Saarmaa tsiklil jõud, ilmselt kadus ära üks silinder. “Mõtlesin, et jään juba seisma. See on täielik ime, et üldse lõpuni sain.” Mõlemad eestlased olid õnnelikud, et sõit läbi sai. Kolkaneni ja Saarmaa järel lõpetas kolmandana Stankunas.

Eesti meistriks tuli 98 punktiga Saarmaa Stankunase ja lätlase Gints Apinise ees.

Silver Kuuse / Avo Kuuse külgvankri mootor hakkas välja ajama suitsu ja läks katki treeningsõidu ajal ning nende võistluspäev jäi kahjuks lühikeseks. Rajal oli uus korvipaar Jaanus Kompus / Viktor Tagoma, kes olid oma debüüdil kolmandad. Tarmo Tempel koos Mairon Meiusega olid samuti tulnud külgvankrite ridasid täiendama ja sõitsid välja teise koha. Sõidu ja Eesti meistritiitli võitsid suure eduga (100 p) Eero Pärm / Lauri Lipstok. Soome meistritiitlit tuleb neil viimasele etapile sel nädalavahetusel veel vormistama minna. EMV arvestuses said teise koha soomlased Markku Artiola / Matti Liekari (40 p) ja kolmandad olid Silver ja Avo Kuusk (38 p).

Supersport 300 klassis ei saanud kahjuks võistlusest osa võtta Selyn Kazakova (Yamaha, Vihur Motosport), kelle tsikli mootor on katki. Ka Maria Salumets (Yamaha, Suzuki Team Estonia) on paranemas Alastaro etapil saadud vigastusest. Kips on maha võetud ja tütarlaps saab hakata tsikliga treenima. Sõidu ja Eesti meistritiitli (133 p) võitis kindlalt Hugo-Brent Freimann (Yamaha, Vihur Motosport). Silvester Sarapik (Yamaha, Vihur Motosport) ja vahepeal teiseks tõusnud Andre Köster (KTM, Vihur Motosport) pidasid maha ägeda duelli, milles Sarapik seekord peale jäi. Kösteri mootor jooksis kokku ja stardisirge pidi kolmandal positsioonil olnud noormees oma KTM-i lükkama, et finišisse jõuda. Pealtvaatajate ergutuste saatel ületas ta lõpujoone viiendana. Kolmandaks tuli Fred Erik Merivälja (Kawasaki, Biker 24 Motospordiklubi). EMV arvestuses oli Freimanni (133 p) järel teine Sarapik (88 p) ja kolmas Köster (77 p).

MiniGP klassis sai laupäeval Eesti meistritiitli Karro Robert Jäärats (124 p) Robin Robert Moosese (80 p) ja Luukas Klemetti (45 p) ees.

“Ma ei tea, mis mul nende startidega siin Pärnus on, mõlemad on sel aastal ebaõnnestunud,” ütles klassis B1200 nii Eesti kui Balti karikavõitjaks tulnud Rannus Ervin (Suzuki, Biker 24 Motospordiklubi). Kvalifikatsioonis leedulase Tadas Paulikase (Yamaha) järel teise aja sõitnud Ervinil tuli konkurente taga ajama hakata üheksandalt kohalt. Kaheksandaks ringiks oligi ta tõusnud teiseks, loovutades selle koha korraks veel lätlasele Ivo Vinninsile (Kawasaki). “Nii kui ma stardis maha jäin, oli kahju, sest teadsin, et Tadas läheb eest ja ma ei saa teda kätte,” lisas Ervin. Paulikase, Ervini ja Vinninsi järel sõitis neljanda koha välja Taavi Nahko (Ducati, Vihur Motosport) ja viiendaks tuli Andres Tammsaar (Honda, Biker 24 Motorspordiklubi).

Eesti karikavõistluste arvestuses võitis Ervin (131 p) Nahko (79 p) ja Paulikase (75 p) ees.

Nagu varasematel etappidel, oli ka seekord C1200/C600 klasside 26 võistlejaga ühine võidusõit sündmusterohke. Kvalifikatsioonis kolmanda aja sõitnud Erkki Krünberk ründas kohe alguses konkurente ning suutis paari esimese ringiga neljandalt kohalt liidriks tõusta. Seda positsiooni ta enam ei loovutanud. Tema selja taga vahetasid lätlane Artis Skulte, leedulane Oskaras Taraševicius ja kodune rivaal Evgenyi Lavrinenko vaheldumisi kohti, kuni finišis lõpuks jäi paremusjärjestuseks Skulte, Taraševicius, Lavrinenko.

Krünberk (141 p) suutis EKV arvestuses Lavrinenko (126 p) ees võitjaks tulla, kolmas on Skulte (80 p).

Ka C600 klassis jõudsid kaks eestlast poodiumile, Rait Reimand (Yamaha) oli Mantas Rajackase (Yamaha, Leedu) järel teine ja Rain Leenpalu (Kawasaki) kolmas. EKV arvestuses võitis hooaja Rajackas (82 p), teine oli Ansis Cers (Läti, 72 p) ja kolmas Reimand (51 p).

Biker 24 Rahvaliiga võitis tänavu Sander Telve (Yamaha, 100 p), kes on tänavu võitnud kõik võistlussõidud. Talle järgnesid Kaido Rebane (BMW, 60 p) ja Keio Soosaar (Kawasaki, 38 p).

“Sain õnneks esimesel kolmel ringil vahe sisse, siis edasi oli rada libe ja läks huvitavaks. Mul ei olnud rehvid absoluutselt vihma jaoks mõeldud ja tekkis tunne, nagu sõidaks jääl,” rääkis Telve. “Mind päästis vahe, mille olin varem sisse saanud sõita. Teisel ringil hakkas sadama ja mõtlesin, kuhu maani saab suruda, kolmandal ringil tahtis alt ära minna ja siis võtsin rahulikumaks ja siis veel lisandus rahe.” Esimest hooaega ringrajal võistlev Telve on super hooajaga väga rahul. “Olen õnnelik, et siin on nii kokkuhoidvad ja abivalmid inimesed, mind on hästi vastu võetud!”

Laupäevases Retro sõidus oli esikolmik lätlaste Karlis Jakimovsi, Kaspars Brigzne ja Nils Valters Rozitise päralt.

Eesti meistrivõistluste punktiarvestus: Motoringraja punktitabel pärast 5 etappi