Vortsjarve_enduro_18092021_Hurbanik_190-56_ElaryTalu

Võrtsjärve enduro üldvõidu võttis Elary Talu

Laupäeval Võrtsjärve ääres toimunud enduro Eesti meistrivõistluste viimase etapi kiireima aja sõitis Elary Talu, kes ühtlasi kindlustas Eesti meistritiitli klassis E-3.

Kuueteistkümnendat korda toimunud Võrtsjärve võistluse kõige kaugem külaline oli Islandilt pärit Gìsli Arnar Guðmundsson. Eestis töötava mehe suur kirg on enduro ja tal oli Adventures.ee enduroseikluste korraldajatega kokkulepe, et pühapäeval minnakse sõitma, kuid kohalikud spetsialistid soovitasid hoopis laupäeval Võrtsjärve endurol osaleda ning nii leidiski islandlane end koos 126 konkurendiga selle võistluse stardist.

Enne rajale minekut jagati värskele Kärnatajate klassi võistlejale veel juhtnööre, millest oleks targem hoiduda (teiste sõitjate varasemate aastate sõidujoonest ja ülesõidul ei saa ennast sadulas lõdvaks lasta ja loodust nautida, vaid tuleb ikka natuke gaasi ka keerata, et oma aega jõuda). “Mul on väga hea meel, et ma selle võistluse ära tegin,” ütles oma esimese võistluskogemuse ühel Eesti raskemal endurol saanud Guðmundsson, “aga üsna teise ringi alguses läks mul rehv katki, nii et võistlus sai liiga ruttu läbi.” Igal juhul on islandlane täis õhinat juba järgmisi võistlusi proovida.

Pärast pea aastast vigastusest tingitud võistluspausi oli Võrtsjärvele ebatraditsiooniliselt kuiva ja päikeselist võistlust nautides taas rajal Veiko Rääts (KTM, Sõmerpalu MK), kes võttis kindla võidu klassis E-1 Riho Keerme (KTM, Jõhvi Motoklubi) ja Villem Martin Roosi (Husqvarna, Tartu Enduro Klubi) ees. Räätsale endalegi üllatuseks ei andnud põlv peale võistlust tunda, kuigi varem on treeningute järel lood olnud hoopis teised. Ka rajal läks kõik suhteliselt libedalt, tulid vaid mõned väikesed eksimused. Eesti meistriks tuli siiski Keerme (157 p) Erki Vellmanni (56 p) ja Roosi (55 p) ees.

Hullusti käis kuni teise enduro katseni heas hoos olnud Priit Biene (Yamaha, Kaubaalus RM Enduro Team) käsi, kes katsel ühes mudaaugus viis minutit kinni istus ja tagantstartinute eest kõigest väest hoiduda püüdis. See viis vaatamata ülejäänud katsete headele tulemustele käest nii E-2 klassi võidu, mis tuli loovutada klubikaaslasele Mika Karmale (Husqvarna), kui üldarvestuse teise koha, mida ta seni Elary Talu (KTM, Sõmerpalu MK) järel hoidis.

Talu võitis Võrtsjärvel nii üldarvestuses kui E-3 klassis. Enduro GP üldarvestuses järgnesid talle Mika Karma ja Veiko Rääts, E-3 klassis läksid kõik poodiumikohad Sõmerpalu Motoklubi sõitjatele, teine oli Tajo Andressoo (KTM) ja kolmas Kalev Kriis (GasGas).

Biene jõudis aga oma kümnenda Eesti meistritiitlini enduros: hooaja kokkuvõttes läks talle esikoht nii E-2 klassis, Enduro GP üldarvestuses (121 p; Elary Talu teine 114 p ja Mika Karma kolmas 79 p) kui ka meeskondade arvestuses — Kaubaalus RM Enduro Team (326 p) võitis võidu Sõmerpalu MK 1 (291,5 p) ja Paikuse MK 1 (209,75 p) ees. Kümme meistritiitlit on nüüd ka Talul, klassis E-3 võitis ta selle suure eduga (165 p) Kalev Kriisi (87 p) ja Andrus Kuke (81 p) ees.

E 40+ klassis tuli peakorraldaja Riho Kollistil (KTM, Sõmerpalu MK) ja Rene Jerbachil (KTM, KTM Racing Estonia) tunnistada lõunanaabri Lauris Ermanise (Husqvarna) paremust. Ermanis (91 p) tuli ka Eesti meistriks Arturs Robežnieksi ja Antti Laine (Husqvarna, Kaubaaelus RM Enduro Team) ees.

E Juuniorid 16+ klassis võitis Janus Forsgren (Sherco, Pärnu Motoclub) Kasperk Sellise ees, Jürto Brauer oli sunnitud katkestama. Forsgren (124 p) napsas ka meistritiitli Braueri (116 p) ja Tiitus Enjala (50 p) ees.

E Naised klassis jäi Esmeralda Vesterineni (KTM, Soome) vigastusest tingitud katkestamise tõttu ära duell Hanna Antoniga (KTM, Sõmerpalu MK), kes sõidu ainsa naissõitjana lõpetas.

Hobi 2T klassis käis äge heitlus Sander Luiga (KTM, Tartu Enduro Klubi) ja Rauno Voldeki (KTM, KTM Racing Estonia) vahel. Enne viimast ringi lahutas neid vaid kaks sekundit ja nagu Luiga ütles, ei saanud ta seda asja ometi nii jätta ja kolme ringi kokkuvõttes edestas ta Voldekit napi 1,5 sekundiga. Klassi kolmas oli Timo Hermlin (Husqvarna, Sõmerpalu MK).

Hobi 4T klassis võitis Rünno Jõeäär (KTM) Endrik Raali ja Jarmo Lehiste (mõlemad Yamaha, Paikuse MK) ees.

Ülejäänud klasside võitjad: Toivo Nikopensius (Veteranid 50+; Yamaha, Paikuse MK), Pekka Sointula (Veteranid 60+, KTM, Soome), Aho Aunapuu (Algajad 4T, Husqvarna, Paikuse MK), Rando Välimets (Algajad 2T, Husqvarna, RedMoto Racing), Siim Needrit (E Uustulnuk, Husqvarna, RedMoto Racing), Edgar Kupri (Kärnatajad, Beta, Tartu Enduro Klubi), Siim Pungas (Ässad, KTM). Klubidest võitis Võrtsjärvel Sõmerpalu MK (Talu, Kollist, Rääts, Andressoo) Kaubaalus RM Enduro Teami (Biene, Karma, Laine, Kukk) ja Pärnu Motoclubi (Pool, Kodasma, Martinson) ees.