Viktoriini “Ringrada 2021” tulemused

Täname kõiki, kes osalesid ringrajateemalises viktoriinis ning avaldame allpool küsimuste vastused. Viktoriini võitjaks osutus Urmas Kuusk, kes on ka ise ringrajasõitjana tuntud.

Vastused

1. Kes on see võidusõitja: Endel Kiisa


Kes on see kuulus 20. sajandi ringrajasportlane, kes on oma motospordihuvi algust kirjeldanud järgmiselt: “Eks ma väikse poisina käisin ikka hipodroomil vaatamas, kuidas võidu sõidetakse. Kõige parem koht oli selleks ühe kase otsas, milleni jõudmiseks tuli üle plangu ronida./…/ Kui keegi ei kukkunud ja verd polnud, oli ebahuvitav võistlus.”

Tsitaat pärineb Endel ja Virve Kiisa elulooraamatust “Elu kurvilistel radadel”

2. Mis kohta Harjumaal ei ole planeeritud ringrada: Kosele

Väljapakutud variantidest Pirita-Kose, Muuga, Väo karjäär, Rae vald, Viimsi-Lubja, Kose, Jüri, Tabasalu ja Vasalemma on ainult Kose see, kuhu varasematel aastatel ei ole planeeritud ringrada, kardiraja laiendust vms projekti, mis võimaldaks ringrajasõiduga tegeleda.

Allikas: Harju Elus 2020. aastal ilmunud artikkel “Olematud võidusõidurajad ehk vormelid Muugale, Viimsisse ja Jürisse”

Tarmo Tempel

3. Millal alustas legendaarne Tarmo Tempel: 1973. aastal


Tarmo Tempel, fotol poodiumi teisel astmel koos paarimehe Eerik Kuusega, alustas motospordiga 1973. aastal, võisteldes Balti meistrivõistlustel mitmepäevasõidus (ehk enduros) tänavamootorrataste klassis. Ringrajal tegi ta esimese võistluse 1975. aastal, olles Mairon Meiuse vanaisa Edgar Kalmu korvipoisiks. 1976, aastal asus ta ise korvi rooli ja esimesel võistlusel oli korvis Ivar Vaaderpass.


4. Millisest filmist käib jutt: “Vallatud kurvid”


„Näiteks selles filmis on niisugune koht, kus kaassõitja kukub korvist välja. See stseen filmiti minu korvist ja kukkujaks oli Villiam Suurkuusk. Kuna filmiti poole aeglasemalt, polnud kiirus tegelikult suur, aga Villu jäi kukkumisel jalgupidi korvi külge kinni ja lohises veidi aega tsikli järel. Pärast raputas ta küll ennast lahti, aga filmi operaator lõi muidugi sellise kukkumise peale verest välja ega keeranud kaamerat kaasa. Filmi direktorid otsustasid, et sellise stseeni filmimine on ohtlik ja see jääb filmist välja, aga hiljem, kui nad võtteplatsilt minema sõitsid, tegime uue duubli ära. Villu kukkus maha nagu õige mees ja ei olnud häda midagi.”

Peet Gusteli meenutused “Vallatute kurvide” võtetest.

5. Kes oli see võidusõitja: Janis Pahk


Janis Pahkist ilmus 2007. aastal Pärnu Postimehes artikkel pealkirjaga “Eest ära, esimees sõidab” ning kus räägiti sellest, et endale kevadel tänavaratta muretsenud mees ei julgenud ringrajasõidust unistadagi, kuid sõbrad ärgitasid teda mitte meelt heitma, lubades: mis sa mees muretsed, küll kolhoos raha leiab. “Kolhoos” ehk sõbrad leidsidki, lõid Kolhoosi nimelise fännklubi ja ajasid liikmetelt hulga raha kokku ning nende iidol ehk kolhoosiesimees ei jätnud lootusi petmata. Ta tegi hea tulemuse Rookie 1000 klassis ja läks järgmisel aastal üle Superbike’i, kus oli hooaja kokkuvõttes kolmas.

6. Kes räägib: Maarja Noorak


“Enne starti olid mul eesmärgid paigas, et kui mul ratas stardis välja ei sure, siis on pool sõitu võidetud ja kui ma viimaseks ei jää, siis on see sõit võidetud./../ Hoo sain ilusti üles, mehed imestasid raja ääres, et kuidas ma nii kiire olen.”


2008. aastal tuli Maarja Noorak Rookie 600 klassis Eesti karikavõistlustel kolmandaks.

7. Kes alustas Rohtlaane ja Teesalu ratastega: Martin Pärtelpoeg


Kelle esimeseks võistlusrattaks oli Marko Rohtlaanele väikeseks jäänud MiniMop?
Debüütvõistluse sellel rattal tegi Martin Pärtelpoeg Bikerniekis, kus ta ühes kurvis liigse hoo tõttu kukkus, kuid õnneks oli isa läheduses, tõstis poisi sadulasse tagasi ja sõit võis jätkuda.
Aastal 2005 sai noor sõidumees enda kasutusse Lembit Teesalu 250-se tsikli, millega ta oma debüüthooajal selles klassis Põhjamaade meistriks tuli.

8. Mille abil sai Soomeri tsikkel õigesse kaalu: aerosoolipurgist ja velgede tasakaalustamise tinast valmistatud seadeldisega


2020. aastal Austraalias esimesel World Supersport etapil oli Hannes Soomeri mootorratas alakaalus.
Soomeri mehaanik Andres Kaabel ehitas aerosoolipurgist ja velje tasakaalustamise tinast kolm kilo kaaluva seadeldise, mis kinnitati mootorrattale.

9. Mis oli puuduv dokument: pass


Mis dokument oli Jüri Randla seenioril 1950ndatel puudu selleks, et saada motoklubi liikmeks ja pääseda mootorratturite kursustele, mis avasid tee ringrajasõidu maailma? Intervjuus saatele “Kurvis kalluta” mainib Randla puuduva dokumendina passi: https://www.youtube.com/watch?v=B9gVlzdWHnA

Kalevi Suursõit avamine

10. Kes heiskab 1995. aasta Kalevi Suursõidul lippu: Marko Rohtlaan

Fotol on (vasakult) veel Lembit Teesalu, Jaanus Kaska ja Joey Dunlop.

11. Mitu poodiumit Hannes Soomerilt: kolm


Teatavasti on Hannes Soomer sõitnud WorldSSP ehk Maailmameistrivõistluste Supersport klassis käesoleva hooajaga kokku 4 hooaega. Esimese poodiumi selles klassis sai Hannes 2020 hooajal, kuid mitu poodiumit on Hannes kokku saavutanud selles klassis?

Kõik kolm kolmandat kohta võitis Hannes Soomer 2020. aastal.

12. Kumba jala saabas läks katki: parema


Kumba jala saapa hõõrus Rannus Ervin tänavu Alastaro etapil kallutades nii katki, et varvas tuli välja?

Rannus Ervini sõidusaabas peale Alastaro võistlussõitu.

Vastajaid oli meeldivalt palju, 39 inimest. Täname kõiki, kes nuputamisega vaeva nägid!

Kõik õiged vastused saatis Urmas Kuusk, palju õnne! Auhinna kättesaamise osas võtame võitjaga ühendust.