Võrus toimus esimene motosportlaste monitooring

Möödunud nädalavahetusel, 27.-28. novembril toimus Võru spordihoones esimene Team Estonia motosportlaste füüsilise võimekuse monitooring.

Eesti Mootorrattaspordi Föderatsioon alustas uue projektiga, mille raames hakkame iga hooaja alguses ja lõpus monitoorima nii noorsportlasi, et sillutada neile teed tulevikus Team Estonia koondisesse kuulumiseks kui ka sinna juba kuuluvaid või kuuluda soovivaid täiskasvanuid.

Esimene üritus toimus 27.-28. novembril Võru spordihoones. Monitooring viidi läbi spordipäeva raames, kus hinnati üldfüüsilist vormi läbi erinevate harjutuste. Harjutusteks olid astmelauale peale- ja mahahüpped, topispalli (täiskasvanutel kuuli) vise eest alt ette, 30 m jooks lendlähtest ja paigalt lähtest, kangil rippumine pealthaardes, paigalt kaugushüpe, pikamaajooks (vastavalt vanusele 600-1200 m), korvpalli vabavisked.

EMF-i noortetreeningute juhi Tanel Leoki sõnul algatati projekt eelkõige selleks, et lähenemine sporditegevusele oleks professionaalsem. “Tahame teada, mis seisus sportlased on ja saada andmete alusel neile nõu anda. Selle põhjal sportlased näevad, mille kallal on vaja vaeva näha, et tulevikus paremad olla. Kui tahad tänapäeva maailmas kuskile jõuda, on sellist monitoorimist ja tulemuste andmebaasi vaja.”

Monitoorimiseks korraldatud spordipäeval osales 24 noort ja 21 täiskasvanut.

Kuigi monitooring on individuaalne, selgitati tulemuste põhjal siiski ka sportlik paremusjärjestus.

Noorte tulemused: 10-11 aastased Leslie Puller, Ottomar Saag, Travis Leok (kõik motokross). 12-13 aastased Jan-Marten Paju (motokross), Joel Rehe, Chris Andre Ivanov (mõlemad trial). 14-15 aastased Karl Robin Rillo, Rasmus Sõna, Tanel Põdra (kõik motokross, quad). 16 aastased Tristan Loob (motokross), Klaus Somelar (trial, enduro).

Tüdrukutest olid kolm esimest Celiin Jõesaar (motokross), Lisanne Lensment (motokross) ja Selyn Kazakova (ringrada, supermoto). 17-21 aastastest Kairo Katkosilt (motokross), Kevin Saar (motokross, quad) ja Kaarel Tilk (motokross). 22-26 aastastest Aron Lenzius, Jan Jakobson ja Rait Kaimer (kõik motokross). 27-31 aastastest Harri Kullas, Tanel Leok, Andero Lusbo (kõik motokross).

Sportlase tulemusi analüüsib Martin Mooses (Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi teadur) koos oma tiimiga. “Eesmärk on teha monitooring regulaarseks. Meil koguneb sportlastest andmebaas, mille põhjal näeme, kus on noorsportlastest olnud varasemad tipud ja saame selle järgi oluliselt täpsemini treeninguid planeerida.”

Mooses lisas, et kogutud andmed toovad välja iga sportlase tugevamad ja nõrgemad küljed üldkehalises ettevalmistuses. “Neid parandades läheb ka tsikli seljas sõit oluliselt kiiremaks. Paljudel sõitjatel on juba praegu üldkehalise ettevalmistuse ja/või sõidutreener. Kui tekib andmebaas, kust on näha, millised on selle sportlase tugevad ja nõrgad küljed ning kus on teised, on sellest treeningu planeerimisel kõigile abi.”

Fotosid spordipäevast näeb Motosport Team Estonia Facebooki lehel: https://www.facebook.com/motosportteamestonia