E-bike – uus hobi, mis lisab ellu ekstreemsust

Elektrirattad ehk E-bike, nagu neid nimetatakse ülemaailmselt, on kaherattaliste maailmas üsna uus nähtus, mis kogub aina enam populaarsust ka meil Eestis. 

Elektrirattad ei erine tavalistest jalgratastest palju: mõlemad on ehitatud toekale raamile, nagu ikka on all kaks ratast, juhtraud, iste, pedaalid ning teised osad. 

Kui sa oled jõudnud oma mõtetes E-bike’i ostmisele, ent hind on krõbe, et kohe välja osta, siis on üheks heaks võimaluseks kasutada sellist finantseerimise võimalust nagu motolaen. Erinevate pakkujate hulgast leiaks endale sobiva kindlasti igaüks ja motolaen on toonud motohuviliste garaažidesse loendamatul hulgal kaherattalisi sõpru. 

Kuid miks siis valida tavalise kondiauruga töötava jalgratta asemel omale üsnagi kallis elektriratas?

Müravaba ning ökoloogiliselt puhtam

See on nüüd koht, kus paljud motohuvilised vaidleksid vastu ja ütleksid, et müra, mis tekib mootorrattaga sõites on üks osa motomaailmast ning ilma mürata motikas oleks nagu koer ilma hännata. Aga võta sa kinni, kus peitub tõde, sest poolehoidjaid jagub nii ühele kui teisele poole motikate mürajoont. Sellegipoolest on E-bike kindlasti keskkonnasõbralikum, sest ei paiska atmosfääri süsinikuemissiooni, ent siiski on oma omadustelt midagi enamat kui jalgratas.
Elektrirattad on oma hinnaklassilt nagu kvaliteetsed võidusõidurattad ning võivad maksta sõiduauto hinda. Vahel aga tehakse ka neile sooduspakkumisi, millel tasub silma peal hoida. Kui oled leidnud endale sobiva ratta ja ostuga on kiire, siis võivad kiiret abi pakkuda laenud internetist. Tihti võib just laenud internetist abiga saada laenutaotlusele vastuse ning raha arvele juba veerand tunniga. 

Elektrirattad muutuvad aina populaarsemaks ka tavakasutuses inimeste poolt, kes vahel sooviks, et lisaks pedaalimisele saab ka lihtsalt nuppu vajutades sõita edasi või siis hoopiski kasutada elektrienergiat järsust tõusust üles minemiseks. 

E-bike võistlused

Nagu kõik muu, mis inimestele hasarti ja võiduhimu tekitab on saanud endale võistlussarjad ja erinevad mõõduvõtud ka E-bike’i armastav kogukond. 

Olgu selleks siis maastikusõidu võistlused või maanteesõit: kõiki spordialasid, mis kaherattalisele mõeldud saab ka elektriratta huviline kaasa teha. 

On hea, et korraldatakse võistlusi ka algajatele ja amatööridele ka siinsamas Eestis. 

Kes aga soovib saada suurt ja ahhetamapanevat kogemust, siis isegi kuulus Itaalia velotuur Giro d’Italia on loonud just E-bike’i kogukonnale võistlemiseks Giro-E võistlused, kus osaletakse ainult elektriratastega. 

E-bike on tervisele kasulik

Rattasõit on tervislik ja hoiab keha toonuses. Niisamuti ei kao ära sportlik pool elektrirattaga sõites, sest pedaalimine jääb ikka ning selleta ei saa. Enamikel elektriratastel saab elektrilise sõidurežiimi välja lülitada ning sõit jätkub nagu tavalise rattaga. 

Küll aga on elektrilise režiimi olemasolu hea ka neile kasutajatele, kes on elektriratta valinud näiteks auto asendamiseks linnasiseseks liikumiseks. Väike elektriline mootor aitab kasutajal säästa energiat ja tööle jõudmisel ei pea higist triiksärki kohe vahetama hakkama.

Seitse korda mõõda, üks kord lõika

Kui sul on tekkinud huvi elektrirataste vastu ja otsid endale sobivat, siis ära torma kohe esimest ettejuhtuvat ratast ostma. 

Soovitame kaardistada kõigepealt oma vajadused: kas vajad elektriratast niisama linnas kulgemiseks või on sul hoopiski soov sellega veidi oma ekstreemspordi huvi rahuldada. Valikus on palju erinevaid mudeleid, mis võimaldavad ekstreemsemat maastikusõitu ja ka maanteesõitu. 

Elektrirattaga sõites küündivad ka kiirused kõrgemale kui keskmised kiirused jalgrattaga sõites ning seetõttu peaks ka turvavarustus olema alati vastav. 

On hea teada, et ka Eestis on mõned ettevõtted, kes toodavad elektrirattaid.