MX Liiga 3. etapi Haanjas võitis Karel Kutsar

Pühapäeval 19. juunil toimus Haanjas Abi krossirajal MX Liiga 3. etapp. MX Pro klassis, kus võisteldi EKV punktidele, teenis etapivõidu Karel Kutsar, sarja liidrina jätkab Jan Jakobson.

MX Pro klassis jäi osalejate arv Haanjas tavapärasest hõredamaks kuna samal ajal toimusid erinevate riikide meistrivõistlused, kus osalesid ka meie sõitjad. Suurimateks favoriitideks võidule olid Karel Kutsar, Meico Vettik ja kahe etapi järel sarja liider olnud Jan Jakobson. Avasõidus tegi parima stardi Kutsar, kuid Vettik suutis temast ilusa manöövriga kohe mööduda ja sõitu juhtima asuda. Esimestel ringidel sai Vettik ka väikese vahe sisse, kuid peagi hakkas Kutsar liidrit kinni püüdma. Sõidu keskel õnnestuski Karelil Vettikust mööduda. Eest ära sõita tal aga ei õnnestunud. Vettik surus kuni viimaste kurvideni kõvasti ja Kutsar pidi kõik mängu panema, et esikoht endale jätta. Sellega sai ta edukalt hakkama ja avasõidu võit kuulus talle. Vettik lõpetas sõidu teisena ja Jan Jakobson kolmandana. Teises sõidus tegi Kutsar asjad selgeks juba stardi järel kui ta liidrikoha enda kätte võttis. Teiseks asus Jakobson ja kolmandaks Vettik. Vettik suutis kiirelt Jakobsonist mööduda, kuid Kutsariga seekord sammu pidada ta ei suutnud. Karel suurendas iga ringiga vahet ja võttis lõpuks kindla esikoha. Vettik tuli finishisse teisena ja Jakobson kolmandana.

Etapi kokkuvõttes teenis esikoha 120 punktiga Kutsar, teise koha sai 108 punktiga Vettik ja kolmanda koha 100 punktiga Jakobson. Kolme etapi järel on liidrikohal 296 punktiga Jakobson. Teiseks tõusis 240 punktiga Kutsar ja kolmandaks 216 punktiga Vettik.

Koos Pro klassiga käisid rajal ka MX Jun klassi sõitjad. Avasõidus tegi neist parima stardi Tristan Uiga, kes tänu sellele oma lähimate konkurentidega üsna kiirelt turvalise vahe sisse sai sõita. Selleks ajaks kui Joosep Pärn teiseks tõusis oli Uiga juba oma teed läinud ja ta võttis avasõidust esikoha. Pärn lõpetas sõidu teisena ja Sebastian Leok kolmandana. Teist sõitu alustas kõige paremini Romeo Pikand, kuid kukkumine langetas ta peagi esikolmikust välja. Seejärel liidrikohale tõusnud Pärn oma kohta enam käest ei andnud ja võttis võidu. Uiga tuli finishisse teisena ja Juri Vinogradov kolmandana.

Etapi kokkuvõttes oli 114 punktiga esimene Pärn, teise koha sai samade punktidega Uiga ja kolmanda koha 96 punktiga Vinogradov. Kolme etapi järel on karikavõistluste liider 306 punktiga Vinogradov.

Veteranide 40+ masinaklassis näitas parimat kiirust Taimar Taaber. Avasõitu asus stardi järel juhtima küll Avo Ärm, kuid Taaber suutis temast üsna kiirelt mööduda ja sõitu juhtima asuda. Ärmist pääses mööda veel ka Ain Klettenberg, kes suutis sõidus ka Taaberiga kohati sarnast kiirust näidata, kuid lähedale ta liidrile kordagi ei jõudnud ja avasõidu võidu võttis Taaber. Teisena lõpetas Klettenberg ja kolmandana Ärm. Teine sõit algas sarnaselt avasõidule, stardist oli taas parim Ärm, kuid paari kurvi järel oli liidrikohal juba Taaber. Jälle möödus Ärmist ka Klettenberg ja esikolmik lõpetaski samas järjestuses nagu esimeses sõidus.

Etapi kokkuvõttes tuli 50 punktiga esimeseks Taaber, teise koha sai 44 punktiga Klettenberg ja kolmanda koha 40 punktiga Ärm. 50+ klassi arvestuses kogusid kaks esimest võrdselt 47 punkti. Tänu teise sõidu võidule tuli kokkuvõttes esimeseks Aivo Rabbi ja teiseks jäi Valeri Homin. Kolmanda koha teenis 40 punktiga Priit Laur.

MX B klassis võttis stardi järel liidrikoha enda kätte Priit Palatu, kes kiirelt ka järgnevatega vahe sisse sõita suutis ja lõpuks kindla võidu võttis. Sõidu alguses teist kohta hoidnud Timmo Mõts andis sõidu jooksul kohti ära ja lõpetas lõpuks viiendana. Teiseks tõusis hea sõiduga Danel Dreving ja kolmandaks Madis Lepikov. Teises sõidus tegi parima stardi Lepikov, kuid Palatu sai temast kiirelt mööda ja asus jälle liidriks. Parimat kiirust nitas aga sõitu neljandana alustanud Dreving. Ta möödus nii Lepikovist kui ka Palatust ja asus ise liidrikohale. Palatu aga niisama alla ei andnud ja mehed võitlesid esikoha eest kuni finishilipuni. Finishisse jõudsidki mehed juba praktiliselt kõrvuti, napi 0.19 sekundilise esikoha võttis Dreving. Teise kohaga pidi leppima Palatu ja kolmas oli Marken Sonn.

Etapi kokkuvõttes tuli esikohale 114 punktiga Dreving, samade punktidega oli teine Palatu. Kolmas oli päeva kokkuvõttes 96 punktiga Sonn. Kolme etapi järel tõusis klassi liidriks 276 punktiga Sonn.

MX C klassis oli avasõidus parim Carl-Markus Merits, teisena lõpetas Mihkel Tääkre ja kolmandana Raido Elbing. Kiire britt Sam Jones kokkus avaringil ja viimaselt kohalt õnnestus tal lõpuks viiendaks tõusta. Teises sõidus keegi Jonesiga sammu pidada ei suutnud ja talle kuulus kindel esikoht. Teine oli Merits ja kolmas Elbing. Etapi kokkuvõttes tuli esimeseks 114 punktiga Merits, teise koha sai 102 punktiga Jones ja kolmanda koha 100 punktiga Elbing. Kuna kahe etapi järel liider olnud Marcos Odar Haanjas ei osalenud, siis tõusis uueks liidriks Jones.

MX D klassi esikoha võttis kindlalt Reio Timmi. Timmi näitas, et noorena sisse õpitud sõiduoskus pole vahepeal kuhugi kadunud ja ta võitis mõlemad võistlussõidud. Teise koha sai avasõidus Timmi järel Carl Ülejõe ja kolmanda koha Sten-Kevin Toomela. Teises sõidus vahetasid mehed omavahel positsioonid ja Toomela oli teine ning Ülejõe kolmas. Etapi kokkuvõttes tuli esimeseks 120 punktiga Timmi, teine oli 104 punktiga Toomela ja kolmas 104 punktiga Ülejõe.

MX E klassi avasõidus ei suutnud keegi sammu pidada Sten Tassoga, kes stardi järel oma teed läks ja kindla esikoha võttis. Teiseks tõusis hea sõiduga Deimon Jõesaar ja kolmandaks Risto Vanatoa. Teist sõitu asus juhtima taas Tasso, kuid mõned sõiduvead kukutasid ta lõpuks kolmandaks. Tugeva lõpuga tõusis esimeseks Jõesaar ja teiseks Vanatoa. Etapi kokkuvõttes sai 114 punktiga esikoha Jõesaar, teine oli 110 punktiga Tasso ja kolmas 104 punktiga Vanatoa. Kolme etapi järel on liidrikohal Tasso.

Haanja krossil toimus traditsiooniliselt ka meeskondlik arvestus, kus sel aastal oli parim Sõmerpalu meeskond.