ISDE-l esindavad Eestit tänavu Veiko Rääts, Priit Biene, Hendrik Talviku ja Jüri Triisa

2022. aastal esindavad Prantsusmaal enduro rahvusvahelisel kuuepäevasõidul (ISDE) Eestit Veiko Rääts (E 1), Priit Biene (E 2), Hendrik Talviku (E 2) ja Jüri Triisa (E 3).

Sel nädalal avaldati Eesti meistrivõistluste etappidel sõidetud tulemuste põhjal Eesti enduro rahvuskoondise liikmete nimed: Veiko Rääts, Priit Biene, Hendrik Talviku, Jüri Triisa. Tulemuste põhjal võinuks koondisse kuuluda ka väga suure kogemusega Elary Talu (Sõmerpalu MK), kuid perekondlikel põhjustel jääb Talu sel aastal võistlusest kõrvale.


Mitmekordse ISDE kogemusega Veiko Rääts (Sõmerpalu MK, KTM) hoiab E 1 klassis Eesti meistrivõistlustel hetkel 3. positsiooni Talu ja Edgars Silinši järel.
Rääts: Mul on endurost olnud kolm aastat pausi, kuid sel aastal olen võistlemist taas nautida saanud. Õnneks ei ole kiirus selle ajaga kuskile kadunud, ainult füüsiline vorm pole võib-olla kõige parem.
ISDE on raske võistlus ja see hirmutab natuke, kuid küll elame üle. Füüsilise vormi ladumiseks ja võhma tekitamiseks väntan palju ratast, jooksmist põlv hästi ei kannata. Kindlasti peab enne minekut tegema lisaks ka sõidutrenni.
Väga täpselt veel ei tea, mis rajad Prantsusmaal ees ootavad. Ilmselt klassikalised põllukatsed, 2017. aastast on mul kogemus sealkandis sõitmisest klubiga.
Arvan, et meil on hea meeskond. Talu oma kiiruse ja kogemusega oleks muidugi kasuks tulnud, aga kiirust on ka kõigil neil, kes seekord osalevad.


Eelmisel aastal ISDE-l debüteerinud Jüri Triisa (RedMoto Racing, KTM) on sel aastal teinud kaasa kõik kodused enduroetapid ja on klassis E 3 Teemu Latostenmaa järel teine.
Triisa: Kindlasti olen ma tänavu rohkem sõitnud ja paremini ette valmistunud. Hea, et seekord oli see võimalus varem teada ja jõudsin valmistuda. Lisaks sõidutrennile ja võistlustele olen sõitnud palju jalgrattaga ja jooksnud, nii et füüsiline peaks päris hea olema. Juuli lõpus lähen ka Romaniacsile osalema, seal saab mägedes turnimist treenida ja keha ka pikkade kurnavate päevadega harjutada. Eelmisest aastast mäletan, et esimesed kaks päeva pidasin vastu ja ülejäänud päevad olid suur kannatamine.
Arvan, et meie meeskond on kiire ja ise tahan kindlasti parema tulemuse teha kui eelmisel aastal.


Hendrik Talviku (Paikuse Motoklubi, KTM) on selle aasta koondise uustulnuk, lapsest peale krossi sõitnud noormees on varem sõitnud üksikutel endurodel, kuid tänavu teeb kaasa terve hooaja ja on klassis E 2 Priit Biene ja Andris Grinfeldsi järel kolmas.
Talviku: Ootan seda võistlust juba väga ja olen väga elevil. Olen kuulnud, et see on väga äge ja põnev võistlus. Enduroga mul väga suurt kogemust ei ole, kuid selle hooaja jooksul olen kindlasti piisavalt arenenud. Minu kui krossitaustaga sõitja jaoks on enduros kõige keerulisem leida aeglasematel lõikudel sujuvust, võtta krossile omas agressiivsust maha ning sõita ühtlase tempo ja hooga. Takistusi ja mägesid ei karda, need tunduvad hoopis ägeda väljakutsena. Võistluse pikkus mind samuti verest välja ei löö, trenni olen ma ju teinud. Meeskonnakaaslased on kõik väga head sõitjad ja ma loodan, et nad on mulle toeks ja abiks.


Koondise raudvara Priit Biene (AMK Kalev, Husqvarna) on tänavu piirdunud Eesti meistrivõistlustel osalemisega ja juhib E 2 klassis.
Biene: Minu jaoks on see kuues ISDE ja see on mulle igal aastal kõige ägedam võistlus tervel aastal. Eelmise aasta maailma karikavõistluste hooajaga võrreldes olen märksa vähem treeninud, kuid ISDE-ks ettevalmistusega alustasin siiski juba enne Paikuse EMV etappi. Selge on see, et see võistlus võtab sinust kõik, mis sul anda on. Mul on hea meel, et meeskonnas on üks uus liige, Hendrik, ja et Veiko Rääts on jälle tagasi – tore, et meeskond muutub. Eelmisel aastal toimus üks MM-etapp Prantsusmaal sama nõlva teisel küljel, nii et üldiselt tean, mis meid seal ees ootab: mägine maastik ja kivikõva pinnas. Plaan on meeskonnaga ka ühiselt treenida enne ärasõitu.

2022 FIM International Six Days of Enduro (ISDE) toimub 28. augustist kuni 3. septembrini Kagu-Prantsusmaal Puy-en-Velay’s, Auvergne-Rhône-Alpes’i piirkonna südames. Eesti rahvuskoondis osaleb ISDE-l seitsmendat korda, parim tulemus oli 2016. aastal viies koht.