Motokrossi Eesti meistrivõistlused said vägeva alguse Karksi-Nuias

Motokrossi Eesti meistrivõistluste esimene etapp toimub sellel nädalavahetusel Karksi-Nuias Ainja krossirajal. Täna olid kavas seal sooloklasside sõidud ja kõvasti põnevust jagus nii MX1 kui ka MX2 klassi. MX1 klassis teenis etapivõidu Tanel Leok, MX2 klassis oli parim lätlane Edvards Bidzans.

MX1 klassi ajasõit näitas, et poodiumikohtade eest hakkavad võistlema kuus sõitjat ja täpselt nii ka läks. Esimest võistlussõitu asus juhtima kvalifikatsioonis parima aja välja sõitnud Tanel Leok. Tema seljataga võtsid kohad sisse Karel Kutsar ja Erki Kahro. Leok ja Kutsar hakkasid kohe esimestest ringidest alates konkurentidel vaikselt eest ära liikuma. Leoki kiirus oli nii hea, et ka Kutsar hakkas Tanelist vaikselt maha jääma ja tundus, et hooaja esimene sõiduvõit läheb Leokile. Poolel sõidumaal eksis Leok aga kurvis ja kukkus ning Kutsar pääses tema ees sõitu juhtima. Viimastel ringidel läks seejärel meeste vahel väga tuliseks heitluseks. Leok suutis Kutsarist korraks uuesti mööduda ja sõitu juhtima asuda. Kutsar alla ei andnud ning tegi seejärel oma rünnaku ja ta sai Tanelist ise taas mööda. Ratas rattas tulid mehed finishisse. Hooaja esimese sõiduvõidu teenis 0,6 sekundilise edumaaga Leoki ees Karel Kutsar. Heitlus kolmandale kohale oli samuti väga põnev. Kehva stardi teinud Gert Krestinov rassis pidevalt ettepoole ning poolel sõidumaal püüdis ta kinni juba kolmandal kohal sõitnud Kahro ning sai ka temast mööda ja võttis raske tööga tulnud kolmanda koha. Neljandana lõpetas sõidu Kahro, viies oli Andero Lusbo ja kuues Tomass Šileika.

Teises sõidus tegi parima stardi Kairo Katkosilt, kuid kohe möödus temast Krestinov. Kiirelt tõusis teiseks Kutsar, kes ründas koheselt ka Krestinovi liidrikohta. Karel saigi juba nina vahele, kuid ringi lõpus ta kukkus ning kaotas kõvasti aega ja langes 12. kohale. Krestinovil midagi kergemaks ei läinud, sest seljataha ilmus kohe Leok, kes mõne ringi järel ise ka liidriks tõusis. Kolmanda koha võttis Šileika, kes sai enda järel olnud Kahro ja Lusboga peagi ka vahe sisse. Marulist tagasitulekut alustas kukkumise järel Kutsar. Mõne ringiga tõusis ta juba kuuendale kohale, kuid esimesed viis olid selleks hetkeks juba kümne sekundi kaugusel. Karel näitas rajal pidevalt kiiremaid ringiaeg ning vahe ees sõitnud Kahro ja Lusboga vähenes kiirelt. Kui Lusbo Kahroga võitluses sõiduvea tegi ja kukkus, siis tõusis Kutsar juba viiendaks. Seejärel sõitis Kutsar kiirelt vahe kinni ka Kahroga ning avasõidu võitja tõusis juba neljandaks. Viimastel ringidel suutis Kutsar veel sõidu kiiremaid ringe sõita ning ta püüdis kinni ka Šileika ja sõidu lõpuks õnnestus Kutsaril kolmandaks tõusta. Leok ja Krestinov otsustasid enda vahel sõidu võitja. Kuigi Krestinov püsis pidevalt mõne sekundi kaugusel Leokist, siis ühtegi võimalust tal liidriks tõusta ei tekkinud ja Leok võttis esikoha. Šileika lõpetas sõidu neljandana, Lusbo suutis mööduda Kahrost ja ta tuli finishisse viiendana.

Etapi kokkuvõttes teenis esikoha 47 punktiga Tanel Leok, teise koha sai 45 punktiga Karel Kutsar ja kolmanda koha 42 punktiga Gert Krestinov. MX Open Local klassi arvestuses tuli esimeseks Jüri Triisa, teise koha sai Tanel Rauk ja kolmanda koha Aleksei Vinogradov.

MX2 ja MX125 klassi ühises stardis oli koguni 38 võistlejat, mis on Eesti meistrivõistluste kohta üsna harva nähtav number. Lisaks meie sõitjatele olid kohal tugevad sõitjad Lätist, Leedust ja Soomest. Avasõidus võttis stardivõidu eelmise hooaja MX2 klassi Eesti meister Kaarel Tilk. Tema seljataga võttis teise koha sisse lätlane Edvards Bidzans ja kolmanda koha leedukas Erlandas Mackonis. Tilk tegi mis suutis, kuid mõne ringi möödudes sõitis Bidzans meie mehest mööda. Kaarel asjaga ei leppinud ja ta asus ise lätlast jälitama. Kahe esimese tempo oli nii hea, et järgnevad jäid juba kaugele maha. Kuigi Tilk püsis kogu sõidu lätlasel tuules, siis möödumiseks võimalust ei tekkinud ja sõidu võitis Bidzans, teisena lõpetas sõidu Tilk ja kolmandana Mackonis. Ka järgmised kohad läksid külalistele. Neljandana ületas finishijoone Uldis Freibergs ja viiendana soomlane Sampo Rainio. Paremuselt teine eestlane oli Joosep Pärn, kes sai kuuenda koha. 125 klassi arvestuses oli avasõidu parim lätlane Tomass Saicans, teise koha sõitu pikalt juhtinud Romeo Pikand ja kolmanda koha Sebastian Leok, kes suutis sõidu lõpus mööduda Richard Paadist.


Bidzans oli MX2 klassis alistamatu

Teises võistlussõidus läks Tilk avakurvi nii seest võtma, et ta takerdus ja kukkus ja sai liikuma alles viimaste seas. Meie mehe õnnetuseks läks sõitu juhtima Bidzans, talle järgnesid Rainio ja Mackonis. Tilk suutis marulist tempot tehes mõne ringiga tõusta viiendale kohale, kuid liiga teravale algusele tuli hiljem lõivu maksta. Selleks ajaks kui Kaarel tõusis viiendaks olid neli esimest juba eest läinud ja kinni püüda ta neid enam ei suutnudki. Kaasa ei aidanud ka veel üks kukkumine ja seejärel tuligi leppida viiienda kohaga. Kui Bidzansi liidrikoht kordagi ohtu ei sattunud, siis teisel kohal sõitnud Rainiol tuli tegeleda Mackonise ja Freibergsiga. Mõlemad suutsidki sõidu jooksul soomlasest mööduda ja sõidu lõpuks oli esikolmik Bidzans, Mackonis ja Freibergs. Joosep Pärn oli teises sõidus seitsmes. 125 klassi arvestuses juhatas pikalt vägesid hea stardi teinud Paat, kuid sõidus oli taas kõige kiirem Saicans. Paat lõpetas sõidu teisena ja Leok taas kolmandana.

MX2 klassis teenis etapivõidu 50 punktiga Bidzans, teise koha sai 42 punktiga Mackonis ja kolmanda koha 38 punktiga Freibergs. Meie parimana oli Kaarel Tilk 38 punktiga neljas. 125 klassis kuulus esikoht 50 punktiga Saicansile, teine oli 40 punktiga Paat ja kolmas samade punktidega Sebastian Leok.

85cc klassi avasõitu asus juhtima Läti hetke lootustandvaim noor Jekabs Hudolejs. Lätlase seljataga teise koha võttis sisse Lucas Leok ja kolmanda koha Travis Leok. Travis jälgis kaks ringi mida nooremad konkurendid ees teevad ja seejärel tegi ta nende asjad selgeks paari sirge jooksul. Esmalt möödus Travis Lucasest ja kohe hetk hiljem ka Hudolejsist. Esikohale tõustes hakkas Travis teistel kohe ka eest ära sõitma ja talle kuuluski lõpuks kindel esikoht. Lucas Leok hoidis Hudolejsi pidevalt surve all, kuid piisavalt lähedale ta lätlasele ei jõudnud ja finishis oli Hudolejs teisena ja Lucas Leok kolmandana. Esikolmikule järgnesid Enriko Peilman, Karl Teesalu ja Aston Allas.


85cc klassi võitja Travis Leok

Teist sõitu asus stardi järel juhtima kiirelt Travis Leok ja see oli konkurentidele halb uudis. Travis läkski kiirelt oma teed ja võttis lõpuks ülekaaluka esikoha. Teisele kohale asus sõidu alguses Lucas Leok, talle järgnesid Peilman ja Hudolejs. Lätlane oli rajal kiire, kuid ta tegi kohe sõidu alguses sõiduvea ning andis palju kohti ära. Kõvasti võideldes suutis ta lõpuks neljandaks tõusta. Kogu sõidu püsis teisel kohal Lucas Leok ja kolmandal kohal Enriko Peilman. Viies ja kuues olid Allas ja Teesalu.

Etapi kokkuvõttes tuli esimeseks 50 punktiga Travis Leok, teise koha sai 42 punktiga Lucas Leok ja kolmanda koha 40 punktiga Jekabs Hudolejs.

65cc klassi hooaja esimesed sõidud näidanud, et neli poissi on teistest hooga üle ja just nemad võitlesid ka täna poodiumikohtade eest. Avasõitu asus juhtima Enri Lustus, talle järgnesid Gregor Lootus, Theo Kolts ja Robin Robert Mooses. Avasõit oli Lustuse seljataga väga sündmuste rohke. Poisid tegid sõiduvigu ja kukkusid üksteise järel. Esimesena tegi suurema vea Kolts, kes kukkumisega hulga kohti ära andis ja lõpuks neljanda kohaga leppima pidi. Ring hiljem oli kord Lootuse käes, kuid tema sai kiirelt liikuma ja kaotas vaid positsiooni Moosesele. Sõidu lõpus tegi väikese vea ka Mooses ja Lootus pääses uuesti teiseks. See kõik aga ei häirinud liidrikohal sõitnud Lustust, kes sõitis puhtalt ja ilma suuremate vigadeta. Lustus teenis avasõidus esikoha, Lootus oli teine ja Mooses kolmas.


Gregor Lootus

Teises sõidus võttis liidriohjad enda kätte Kolts. Kuid täna ei olnud tema päev, sõidu alguses tegi ta taas eksimuse ja Lootus ning Lustus pääsesid temast mööda. Ei möödunud päev ilma viperusteta ka Lustusel, kes kaks ringi hiljem ise kukkus ja neljandale kohale langes. Kaotatud aega Lustusel tagasi teha polnud enam võimalik ja neljandana ta finishisse jõudiski. Esikoha teenis lõpuks Lootus, teine oli Kolts ja kolmas Mooses.

Etapi kokkuvõttes tuli 47 punktiga esikohale Lootus, teine oli 43 punktiga Lustus ja kolmas 40 punktiga Kolts. Samade punktidega jäi neljandaks Mooses.

Veteranide 40+ ja 50+ masinaklassi esimest võistlussõitu asus juhtima Dmitri Vinogradov, talle järgnesid soomlane Matti Korkeamäki ja Priit Palatu. Oma esimese stardi veteranide klassis tegi Toomas Triisa, kes sõitu üsna rahulikult alustas ja ennast vaikselt ettepoole tõstis. Triisa suutis avasõidu lõpuks viiendana lõpetada. Vinogradov suutis sõidu algusega suure edu sisse sõita, kuid teises pooles läks tal raskeks ja Palatu suutis ta kinni püüda. Palatu proovis ehk liiga kiirelt ka möödumist ja see maksis talle kätte ning ta suretas tsikli välja ja sellega oli esikoha lootus ka kadunud. Vinogradov võitis, Palatu oli teine ja Korkeamäki kolmas.


Veteranide klassi kiireim Priit Palatu

Teist sõitu asus stardi järel juhtima Korkeamäki, kes esimeste ringidega ka teistega väikese vahe sisse teha suutis. Teisel kohal olnud Palatu hakkas vaikselt aga sõidu edendes soomlast kinni püüdma. Sõidu keskel saigi Palatu liidri kätte ning suutis temast ka mööduda. Palatu suutis seejärel ise vahe juba sisse teha ning võttis lõpuks üsna kindla esikoha. Soomlane lõpetas sõidu teisena ja Vinogradov kolmandana. Triisa tuli finishisse neljandana.

Etapi kokkuvõttes teenis esikoha 47 punktiga Palatu, teine oli 45 punktiga Vinogradov ja kolmas 42 punktiga Koskeamäki. Esimese võistluse Veteranide klassis teinud Triisa tuli 34 punktiga neljandaks. 50+ masinaklassis oli parim Aivo Rabbi, teise koha sai Riho Mägi ja kolmanda koha Petri Tuukkanen.